reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 7 nm işlemci üretim

Samsung’dan özellikle akıllı telefonları ilgilendiren çok önemli ilerleme

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün çok önemli bir haberle gündeme geldi. Firma işlemci üretiminde gerçekten büyük bir ilerleme katetti.

TSMC‘nin üretimi sayesinde Apple A12 Bionic, Huawei ise Kirin 980 ile mobil işlemci dünyasına 7 nm dönemini başlattı. Peki bu konuda Samsung geri kalacak mı? Elbette hayır. Hem de firma sürece kimsenin tam olarak kullanamadığı “aşırı ultraviyole (EUV) litografi teknolojisi” kullanarak dahil oluyor. TSMC, 7 nm işlemci üretiminde şu an pahalıya mal olan çok desenli maske setleri gerektiren geleneksel argon florür (ArF) daldırma teknolojilerini kullanıyor. Samsung ise burada farkını ortaya koyarak EUV ile öne çıkıyor. Uzun zamandır geliştirilen ancak seri üretime sokulamayan teknoloji, firmanın elinde büyük çaplı üretime hazır durumda. Bu teknoloji açıklandığı kadarıyla silikon “wafer” tabakası oluşturmak için dört yerine sadece tek bir maske gerektiriyor. Firma yeni dönemde toplam maske sayısını yüzde 20 oranında azaltabiliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere hem üretim maliyetini düşürüyor, hem de seri üretim hızını artırıyor. EUV teknolojisiyle üretilen işlemcilerin daha öncekilere oranla yüzde 20 daha yüksek performans sunduğu, yüzde 50 daha düşük enerji harcadığı belirtiliyor.

Samsung, 7 nm işlemci konusunda yapılamayanı yapmış durumda

Firmadan 7 nm işlemcileri tam olarak ne zaman göreceğiniz henüz bilemiyoruz. Ancak firmanın EUV üretim hattını 2020 yılında iki katına çıkarmak istediği açıklanan detaylar arasında yer alıyor. Samsung bu yeni 7 nm üretim hattıyla kendi Exynos işlemcilerini üretmek dışında Apple, Qualcomm ile Huawei gibi başka firmalara da üretim yapacağı söyleniyor. Bu teknik işlemci dışındaki çip altyapılarını da kapsama alanına alıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın dört arka kameralı yeni modeli Galaxy A9