reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 5 nm

Samsung’dan gelecek akıllı telefonları için oldukça sevindiren haber

Samsung bu sıralar sadece katlanabilir telefon Galaxy Fold ile gündeme geliyor. Ancak firma için gözden kaçmaması gereken çok güzel bir haber var.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlarında kendi ürettiği parçaları kullanan isimler arasında başı çekiyor. Cihazlarının birçok kilit parçasını kendisi üreten firma, geleceğe yönelik gerçekten önemli bir adım daha atmış durumda. Resmi olarak yapılan açıklamaya göre Samsung 5 nm işlemci üretimi konusunda geliştirme çalışmalarını bitirdi. Biliyorsunuz firmanın en güncel ve güçlü işlemcisi Exynos 9820 8 nm üretim sürecinden çıkıyor. Rakip güncel işlemciler Kirin 980, Snapdragon 855 ve A12 Bionic ise 7 nm üretim sürecinden çıkıyor. Samsung’un 5 nm konusunda attığı adım 2020 için gerçekten büyük önem arz ediyor. Yeni dönemde ve 2020 başında gelecek Galaxy S (S11 denebilir) ailesinde işlemci konusunda geriye düşmeyecek gibi görünen firma, 5 nm üretim sürecinin avantajlarından da bahsediyor. Buna göre yeni üretim süreci birim alandaki verimi yüzde 25 artırıyor, güç tüketimini yüzde 20 düşürüyor, daha önceki jenerasyon ile aynı enerjiyi kullanarak yüzde 10 daha yüksek performans sunuyor. Bu da daha hızlı ve verimli telefonlar anlamına geliyor. 5 nm seviyesine gelinmesi gerçekten nefes kesici duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, 5 nm üretim sürecine 2019’da başlıyor

Ancak esas büyük çaplı üretimin 2020’de başlayacağı açıklanıyor. 5 nm üretime ek olarak firmanın 6 nm üretim üzerinde de çalıştığı söyleniyor. 6 nm işlemci için “müşterileri” ile çalıştığını açıklayan firma, sanıyoruz daha düşük maliyetli orta seviye cihazlara özel başka işlemci planları da yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Katlanabilir telefon modeli Galaxy Fold