reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LPDDR5X DRAM

Samsung, dünyanın ilk LPDDR5X DRAM birimini tanıttı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün dünyanın ilk LPDDR5X DRAM birimini tanıttı. İşte bilinmesi gerekenler;

Samsung LPDDR5X DRAM, gelecekte karşımıza çıkacak birçok akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve AR / VR gerçeklik başlığında aktif olarak yer alacak. LPDDR5 DRAM’lerden 1,3 kat daha hızlı olan ve bunu yüzde 20 daha az enerji harcayarak sunan yeni LPDDR5X DRAM, söylendiği kadarıyla 14 nm üretim sürecinden çıkıyor ve 64 GB’a kadar kapasite getiriyor.

LPDDR5 DRAM’ler ile 6.4 Gbps transfer hızı sunarken LPDDR5X DRAM ile çıtayı 8.5 Gbps seviyesine çıkaran Samsung, RAM çözümleri konusunda dünyanın en büyük ismi konumunda ve her yıl kullanıcılara / firmalara daha iyisini sunmaya devam ediyor.

Samsung’un yeni LPDDR5X DRAM birimini ilk olarak 2022’nin başında gelecek Samsung Galaxy S22 ailesinde kullanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung tarafından son dönemde en çok beklenen donanım, yeni işlemci Exynos 2200

Samsung halen bilmeyenler için yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kâğıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor.

Bu yüksek grafiksel gücün getirdikleri arasında Samsung tarafından yapılan resmi açıklamaya göre ışın izleme yani ray tracing de olacak. Bilmeyenler için masaüstünde uzun zamandır yer alan ışın izleme teknolojisi hakkında Nvidia şunları aktarıyor:

“Oyun grafiklerinin uzun yıllardır peşinde koşulan kilometre taşı olan ışın izleme, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek, sinema kalitesindeki görüntüleri gerçek zamanlı işleme imkanını, görsel detay ve gerçekçilik gereksinimi en yüksek seviyede olan oyunlara dahi akıcı biçimde taşıyor. “

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit