reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Note 10.1 incelemesi

HASSAS DOKUNMATİK EKRANI ÜZERİNDE KALEMİYLE ÇİZİM İMKANI TANIYAN GALAXY NOTE, YAKALADIĞI BAŞARININ ARDINDAN 10,1 İNÇLİK VERSİYONUYLA YENİDEN KARŞIMIZDA. GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALARIYLA GALAXY NOTE 10.1, AYRINTILI İNCELEMEDE

Akıllı telefonlar ve tabletler dünyasında yarış tüm hızıyla sürüyor. iPad ile tablet pazarında rakiplerini oldukça zorlayan lider Apple karşısında firmalar, farklı özelliklerle donattıkları tabletleriyle fark yaratmaya çalışıyor. Hem akıllı telefon hem de tabletler açısından oldukça iddialı, hırslı ve başarılı bir marka olan Samsung, Galaxy Note ile bu farkı yakaladı diyebiliriz.Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan tabletler sadece parmakla kontrol edildiğinden özel kalemi ve başarılı uygulamalarıyla Note, bu konuda rakiplerinden bir adım önde. Galaxy Note’un başarılı olmasının ardından Samsung, cihazın 10,1 inç ekrana sahip büyük versiyonunu geliştirdi. Samsung Galaxy Note 10.1, Android işletim sistemiyle çalışan, özel dokunmatik ekrana ve kaleme sahip sıra dışı bir tablet. Oldukça ince bir cihaz olan tablet sadece 8,9 mm kalınlığında. Yuvarlak yan hatlar daha da ince hissedilmesini sağlıyor. Galaxy Note 10.1, 600 gram ağırlığında. Cihazın yan yüzlerinde herhangi bir bağlantı veya tuş bulunmuyor. Özel 30 pinli bağlantı yuvası cihazın altında tam ortada konumlandırılmış. Geri kalan tüm bağlantı ve girişler üst yüzde bulunuyor. Sırasıyla güç tuşu, ses kontrol tuşları, microSD yuvası, standart 3,5 mm stereo ses çıkışı ve SIM kart yuvası mevcut. 10,1 inç ekran PLS TFT türünde ve kapasitif dokunmatik. 1280×800 piksel çözünürlük sunan ekranın can alıcı özelliği, çizim kalemi ile de kullanılabiliyor olması. Ekranın iki yanında hoparlörler dikkat çekiyor. Stereo ses veren ikili hoparlörler başka tabletlerde de mevcut fakat ekranın iki yanında ön yüze yerleştirilmesi, Galaxy Note 10.1’i farklı kılıyor ve video izlerken büyük avantaj sağlıyor. Özel dokunmatik kalem sol alt köşedeki yuvasında duruyor. İncelediğimiz cihaz mühendislik örneği olduğundan satışa çıkacak modellerde tasarım ve donanım özelliklerinin incelemede bahsettiklerimizden farklı olabileceğini unutmayın.

ANDROID 4.0 ve TOUCHWIZ ARAYÜZ
Samsung Galaxy Note 10.1, Android işletim sisteminin 4.0.3 versiyonu ile çalışıyor. Samsung’un TouchWiz arayüzü, beklendiği gibi bu modelde de kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Kullanıcı arayüzü açısından TouchWiz’in standart Android arayüzüne eklediği bazı özellikler oldukça pratik. Örneğin ana ekran ve arka planda çalışan uygulamalar kısayollarının yanında bir ekran görüntüsü alma tuşu bulunuyor. Kaleme sahip bir tablet için gerçekten çok önemli bir özellik. Bu sayede ekranda film, internet sayfası, oyun, doküman, fotoğraf vs. ne varsa anında ekran görüntüsü alıp kalemle düzenleyip paylaşabiliyorsunuz. Bunun dışında ek widget’lar ve daha fazla uygulamaya kolayca erişim imkanı tanıyan kısayol çubuğu da dikkat çekici. Ana ekranda görüntülenen bu çubuk bir süredir TouchWiz ile kullanıcılara sunuluyor. Sınırlı sayıda sunulan uygulamaların kısayollarını çubuğa ekleyebiliyorsunuz. Samsung bu özelliği sunduktan sonra sadece bir kez, uygulama sayısını artırarak geliştirdi. Galaxy Note 10.1 üzerinde görüyoruz ki yeniden el sürmemiş. Çünkü çubuk yine 10 simgeyle geliyor ve daha fazla simge ekleyemiyorsunuz.