reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Tab 10.1 incelemesi

Dokunmatik ekranlı tabletler günümüzün en gözde teknolojik ürünleri. Apple iPad ile yeniden alevelenen tablet akımı, hızını kesmeden devam ediyor. Samsung, mobil dünyada Apple’ın en ciddi rakiplerinden biri. Akıllı telefonların yanı sıra tabletlerde de rakibine rahatlama fırsatı vermiyor. Galaxy Tab adıyla ürettiği ve dünya çapında büyük başarı yakalayan ilk versiyon sonrasında köprünün altından çok sular aktı. Kuşkusuz olumlu anlamda. Samsung yeni versiyonda rakiplerini düşüncelere itecek teknoloji ve tecrübeyi elde etmenin verdiği avantajları kullanmış. Yeni Samsung Galaxy Tab, 10,1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle geliştirilen ekran PLS LCD türünden. Samsung tarafından geliştirilen bu yeni ekran türü iPad üzerinde sunulan IPS LCD’lere göre yüzde 10 daha fazla parlaklık, daha geniş görüş açısı ve daha düşük maliyete sahip. Yeni Galaxy Tab kendi kategorisinin en hafif ve en ince tablet cihaz. Sadece 8,6 mm kalınlığında olan tablet tek elde, hatta iki üç parmakla dahi gönül rahatlığıyla tutulabiliyor. Cihazın dışında plastik malzemeler kullanılmış. Arka yüz beyaz parlak plastikten; üstteki küçük bölüm ise metal görünümlü fakat plastik. Cihazı yatay konumda tuttuğunuzda bağlantı ve tuşların çoğu üst kısımda toplanmış oluyor. Güç düğmesi, ses tuşları, 3.5 mm jak ve SIM kart yuvası burada bulunuyor. Yanlarda birer hoparlör ve altta ise özel bağlantı ucu konumlandırılmış. Genel hatları itibarıyla ultra kaliteli malzemeler sunmasa da tasarımı ve inceliğiyle göz dolduruyor diyebiliriz.

TABLET İŞLETİM SİSTEMİ
Samsung Galaxy tab ilk versiyonunda Android işletim sisteminin cep telefonu versiyonu ile çalışıyordu. Galaxy Tab 10.1 ise hızla yetiştirilen Android 3.0 işletim sistemiyle çalışıyor. Tabletlere özel bir Android versiyonu olan 3.0, henüz gelişimini tamamlamış sayılmaz. Galaxy Tab 10.1, yüksek çözünürlüklü ekranı üzerinde Android 3.0’ı da en ideal sunan cihaz. İşletim sisteminde kullanıcı arayüzü wigdet ve kısayollarla kişiselleştirilebilen beş adet boş sayfadan oluşuyor. Ana menü, geri dönüş gibi işletim sistemi için gerekli tuşlar sanal olarak alt ve üst bara yerleştirilmiş. Bu sebeple alt bar, uygulamalar içinde de sabit olarak görüntüleniyor. Android’in gelişim sürecinde takip ettiğimiz uygulamalar ve wigdet’ların ötesinde Galaxy Tab 10.1 oldukça yenilikçi bir özellik sunuyor. Firmanın gerçek multitasking olarak adlandırdığı özellik sayesinde bazı uygulamaları mevcut ekrandan ayrılmadan küçük pencere halinde çalıştırabilmenizi sağlıyor. Alt barın ortasındaki ok tuşuna dokunduğunuzda bu uygulamaların kısayollarını görüntüleyebiliyorsunuz. Görev yöneticisi, takvim, saat, not defteri, hesap makinesi ve müzikçalar olmak üzere beş simge halinde dizili olan bu uygulamalar ekranda küçük pencere halinde açılıyor. Bu da çalışmayı ve tabletin kullanımını oldukça pratik bir hale getirmiş. Fakat bu uygulamalar henüz değiştirilemiyor. Samsung Galaxy Tab 10.1, 1 GHz hızında çift çekirdekli işlemci ve 1 GB kapasiteli RAM bellek ile çalışıyor. Bu bileşenler gibi diğer tüm donanım bileşenleri açısından da piyasadaki en güçlü tabletlerden biri. Güçlü donanım, işletim sisteminin akıcı bir şekilde çalışması için gerekli. Özellikle tarayıcı uygulaması, yüklü sayfalarda cihazı çok yorar. Yeni Galaxy Tab üzerinde gerçek sekmeli tarama özelliği sunan gelişmiş bir tarayıcı mevcut. Flash desteği de sunan tarayıcıda sekmeleri üst barda sabit olarak görebiliyor ve kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Dokunmatik ekranlı cihazlarda yakınlaşıp uzaklaşma işlemi pratik bir şekilde sunulmalı. Samsung Android’li son modelleri üzerinde sunduğu tekniği Galaxy Tab 10.1 üzerinde de sunuyor. Buna göre, ekranda herhangi bir yere iki parmağınızı dokundurup (örneğin iki baş parmağınızı) cihazı aşağı yukarı eğerek yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Gerçekten çok iyi çalışıyor ve kolayca kullanılabiliyor.

DAHA FAZLASI
Galaxy Tab 10.1 HSPA+ ve Wi-Fi bağlantılarına sahip. Bu da demek oluyor ki her an her yerde hızlıca internete bağlanabilirsiniz. Stereo hoparlörler sayesinde multimedya içerikleri açısından da ideal bir ürün. Tabletin iki adet kamerası bulunuyor. Öndeki 2, arkadaki 3.15 megapiksel çözünürlük sunuyor. Arka kamera tek bir LED lamba ile desteklenmiş. Kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p HD video kaydı da yapabiliyor. Tüm bu özelliklerin haricinde Samsung Galaxy Tab 10.1 entegre A-GPS, dijital pusula, hareket algılayıcı, üç açılı jiroskop, DivX, XviD desteği ve Quickoffice HD uygulaması gibi rakiplerine kök söktürecek özelliklere sahip. Hiç kuşku yok ki Android işletim sisteminin verdiği avantajla Google servislerine de kusursuz bir uyum içerisinde. Samsung, yeni tablet için klavye gibi çevre birimleri de üretecek.