reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Tab 7.7 incelemesi

Mobil teknoloji dünyasının tecrübeli ismi Samsung, tablet ailesini genişletmeye devam ediyor. Galaxy Tab serisi dahilinde satışa sunulan 7,7 inçlik yeni tablet, güçlü donanımı ve başarılı ekranıyla tablet tutkunları için iddialı bir alternatif. 10 inçlik tabletleri büyük bulanlar için de harika bir boyutta olan Galaxy Tab 7.7, hafif ve kullanışlı bir ürün. Sadece 340 gram ağırlığında ve 7,89 mm kalınlığında. Bu fiziksel özellikleriyle büyük ekran ve taşınabilirlik arasında özel bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Galaxy Tab 7.7 üzerinde 1280×800 piksel çözünürlük sunan Super AMOLED Plus ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran inç başına 196 piksel yoğunlukla çözünürlük anlamında iPad’den bile üstün. Tabletler için geliştirilen Android Honeycomb işletim sistemiyle çalıştığından ön yüzde herhangi bir kontrol tuşu bulunmuyor. Tabletin sağ yan yüzünde güç ve ses kontrol düğmeleri bulunuyor. MicroSD ve SIM kart yuvaları sol yana yerleştirilmiş. Üst kısımda 3,5 mm ses çıkışı ve altta ise özel bağlantı noktası bulunuyor. Samsung Galaxy Tab 7.7 üzerinde hem altta hem üstte iki adet mikrofon var. Böylece ortamdaki ses izole edilerek görüşme sırasında ses karşı tarafa çok daha net bir şekilde iletilebiliyor.Tabletin arka yüzü metal görünümlü plastik kaplamaya sahip. En üstün kalite malzeme olmasa da oldukça iyi göründüğünü söyleyebiliriz.

ANDROID VE TOUCHWIZ
Samsung Galaxy Tab 7.7, Google tarafından tabletler için geliştirilen Android Honeycomb işletim sisteminin 3.2 versiyonuyla çalışıyor. Fakat standart Honeycomb arayüzü Samsung tarafından sunulan TouchWiz yazılımıyla oldukça değiştirilip geliştirilmiş. Kullanıcı arayüzünde ana ekran düzenlenebilir boş sayfalardan oluşuyor. Ekranın sağ üstündeki “+” tuşuna dokunarak düzenleme ekranına ulaşabiliyorsunuz. Bu ekranda yeni sayfalar ekleyebilir (en fazla yedi tane) ve bu sayfaları widget uygulamaları, kısayollar, klasörlerle düzenleyebilirsiniz. Böylece sık kullandığınız uygulama ve işlevlere çok daha kolay erişme imkanına sahipsiniz. Özel widget uygulamaları ve sosyal servislerin yanı sıra Samsung TouchWiz yazılımıyla tabletin kullanımını kolaylaştırmış. Mini Apps Tray, yani mini uygulama çekmecesi olarak adlandırılan alt çubuk artık düzenlenebiliyor. Fakat bu sefer de 10 adet uygulama ile sınırlısınız. Cihazı açtığımızda çubukta zaten onu da mevcut olduğundan düzenleme işlevi sıralamayı değiştirmekten öteye gidemiyor. Ayrıca zaten Android ana sayfalarına büyük ekranda çokça kısayol atayabiliyorsunuz. Bu açıdan mini uygulama çekmecesinin büyük bir önem arz etmediğini düşünüyoruz.

PERFORMANS VE UYGULAMALAR
Galaxy Tab 7.7 başta ekranıyla oldukça başarılı bir ürün. Yüksek çözünürlük, güçlü donanım ile desteklenince ortaya harika bir tablet çıkmış. Cihaz 1.4 GHz hızında çift çekirdekli bir işlemci ve 1 GB kapasiteli RAM bellek ile çalışıyor. İlk tabletler için yorucu olan Android Honeycomb işletim sistemi Galaxy Tab 7.7 üzerinde oldukça akıcı çalışıyor. Honeycomb uygulama geçişini destekliyor. Fakat bu Android 4.0’a göre daha kısıtlı. Ekranın sol altındaki önceki uygulamalar düğmesine dokunarak listeyi görüntüleyebiliyorsunuz. Standart olarak uygulama kapatma işlevi mevcut değil. Bunu ek uygulamalarla sağlayabilirsiniz. Fakat normal kullanım sırasında uygulamaları kapatma ihtiyacı duymayacağınızı söyleyebiliriz. Samsung Galaxy Tab 7.7 bağlantı anlamında da çok güçlü. Aynı zamanda telefon olarak kullanılabilen tablet HSDPA desteğiyle mevcut en hızlı mobil şebekeleri kullanma imkanı tanıyor. Bunun yanı sıra çift bant gelişmiş Wi-Fi modülü sayesinde çok yüksek kablosuz veri transfer hızlarına ulaşabiliyor. Tabletin Wi-Fi modülünü mobil internet bağlantısını çevredeki cihazlarla paylaşmak için de kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Galaxy Tab 7.7 Wi-Fi Direct özelliği sayesinde uyumlu cihazlara Wi-Fi üzerinden doğrudan bağlanabiliyor. Tablet üzerinde oldukça fazla uygulama yüklü olarak geliyor. Samsung bizzat kendi geliştirdiği uygulamalarla kullanıcılara zengin bir içerik oluşturmuş. Her biri Hub, yani merkez olarak adlandırılan platformlar sayesinde istediğiniz şeye çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Oyun merkezinde tabletinize uyumlu popüler oyunları bulabiliyor, okuyucu merkezinde haberlere ve dergilere göz atabiliyorsunuz. Daha fazla uygulama için ise hem Android Market hem de Samsung Apps parmaklarınızın ucunda. Son olarak tabletin görüntüleme ve konum tabanlı özelliklerinden bahsedelim. Samsung Galaxy Tab 7.7 üzerinde iki adet kamera mevcut. Arkadaki 3.15 megapiksel çözünürlük sunuyor ve 720p HD video kaydı yapabiliyor. Ön yüzdeki 2 megapiksellik kamerayı ise kendi fotoğrafınızı çekmek ve görüntülü görüşme yapmak için kullanabiliyorsunuz. Tablet entegre A-GPS modülüne sahip. Dijital pusula ve jiroskop da bileşenler arasında. Google Haritaları kullanarak konum belirleme, harita ve navigasyon hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. GPS sayesinde ayrıca konum tabanlı sosyal servisleri de kullanabiliyorsunuz.