reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Note 5’in pil performansı Note 4’ü geride bıraktı

Galaxy Note 5 duyurulduğundan bu yana pil performansı konusunda ciddi soru işaretleri vardı. Note 4 3.200 mAh pil ile gelirken Note 5’in 3.000 mAh pil ile gelmesi kullanıcıları üzmüştü. Neredeyse herkes pilin daha kötüye gideceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberimizde Exynos 7420‘nin daha verimli olması sebebiyle Note 4’ün Exynos 5433’üne göre avantajlı olduğunu aktarmıştık. Hatta Galaxy Note 4 ile hemen hemen aynı pil performansı sunabileceğini veya geçebileceğini dile getirmiştik. Yapılan testler de bu tahminleri doğrular nitelikte.

pil
Samsung Galaxy Note 5’i inceleme şansı bulan PhoneArena, cihazın pil performansını test etti. Yapılan testin sonuçları, yeni Galaxy modellerini almak isteyen ancak pil konusunda kafasında soru işaretleri bulunan kişilerin yüreğine su serpecek nitelikte. Günlük yaşamdaki standart telefon kullanımını taklit eden özel bir yazılım ile test edilen Galaxy Note 5, hazırlanan pil performansı listesinin 4’üncü sırasında kendisine yer buldu. Hemen hemen aynı özellikleri paylaşan Galaxy S6 edge+ ise birkaç dakika fark ile 3’üncü sıraya oturdu. Ortalama 9 saat civarında kullanım sunan iki telefonun Sony Xperia Z3 ile kafa kafaya performans göstermesi de testin dikkat çekici yanlarından biri. Pil verimliliği konusunda beğeni toplayan iPhone 6 Plus’ın ise daha altlarda olduğu görülüyor. Hızlı şarj yeteneğiyle diğer telefonları geride bırakan Note 5’in bu konuda da iddialı olduğunu söylemek mümkün.

Tabii yazılımla yapılan bu testlere her zaman güven olmuyor. Zira gerçek sonuçları tam olarak yansıtamayabiliyor. Ancak Androidcentral forumlarında iki cihazı da kullananlar Note 5’in pil performansının çok daha iyi olduğunu belirtiyor. Bu da testin gerçekçi bir sonuç vermiş olabileceğini gösteriyor.