reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Note 8.0 incelemesi

KÜÇÜK EKRANLI TABLETLER YENİ TREND. SAMSUNG DA BU TRENDİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR VE GALAXY SERİSİNİN KALEMLİ ÜYESİ NOTE 8.0 İLE KULLANICILARI KENDİ TARAFINA ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR. iPAD MINI İLE REKABET İSE KAÇINILMAZ

Rahmetli Steve Jobs, iPad’in ekran büyüklüğünün ideal olduğunu ve Apple’ın küçük ekranlı bir tablet üretmeyeceğini söylüyordu. Ancak vefatının ardından dengeler çok değişti ve Apple geçtiğimiz yıl iPad mini’yi piyasaya sürdü. iPad mini yokken, piyasada birçok markanın küçük ekranlı tabletleri vardı ancak karşılarında güçlü bir rakip olmadığı için bu tabletler pek popüler olamadı ve satışları düşük seyretti. iPad mini ile birlikte küçük ekranlı tablet pazarı da hareketlendi. En başından beri küçük ekranlı tabletler üreten Samsung, Galaxy serisine yeni eklemeler yaparak Apple’ın karşısına dikildi. Serinin en yeni cihazlarından biri Galaxy Note 8.0, Note serisinden aşina olduğumuz S Pen adlı kalemle gelen Note 8.0’ın bu kalem dışında dikkate değer, şaşırtıcı pek de fazla özelliği yok. Samsung’un S3 tasarımını farklı cihazlara uygulama anlayışı Note 8.0’da da devam ediyor. Tablete ilk baktığınızda dev bir S3 görüyorsunuz. Önü, yanı, arkası neredeyse bire bir S3’le aynı. Önemli bir farkı var, Note 8.0’ın arka kapağı açılmıyor. Dolayısıyla pili değiştirilemiyor. Tabletin ana malzemesi yine plastik. Pek kaliteli bir his verdiği söylenemez. Özellikle iPad mini ile kıyaslayınca bu kalite farkı daha bariz hissediliyor. Tabletin sağında ses ve güç tuşları yer alıyor. Üstünde kulaklık girişi, solunda ise microSD yuvası ve SIM kart girişi bulunuyor. Altta da yalnızca micro-USB bağlantı noktasına ve hoparlörlere yer verilmiş. S Pen, tabletin sağ alt köşesine yerleştirilmiş. Yapacağınız ayarlara göre yerinden çıkardığınızda tabletin bir ses vermesini ve not alma uygulamasını açmasını sağlayabiliyorsunuz.

PERFORMANS CANAVARI DEĞİL
Android işletim sisteminin 4.1 Jelly Bean sürümüyle çalışan tabletin Exynos 4421 yongaseti içinde 1,6 GHz hızında çalışan dört çekirdekli bir işlemci ve Mali-400 MP görüntü işlem birimi yer alıyor. Tabletin genel performansı ortalama. Benchmark sonuçları da bunu gösteriyor. AnTuTu’dan aldığı puan 6748 olan tablet, Quadrant’tan 16.892, 3D Mark’tan ise 2490 puan alabildi. Özetle, büyük beklentileriniz yoksa günlük işlerinizin tamamını yapabilir, fazla zorlamayacak oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. 2 GB RAM’i bulunan tabletin dahili hafızası 16 veya 32 GB olarak seçilebiliyor. Hafıza, harici hafıza kartlarıyla 64 GB daha artırılabiliyor.

Tabletin 4600 mAh’lik bir pili bulunuyor ve bu pil ortalamada üç günde, yoğun kullanımda ise 14-15 saatte tükeniyor. Galaxy Note 8.0’in 8 inç büyüklüğündeki ekranı WXGA olarak geçen 1280×800 piksel çözünürlüğünde; yani Full HD veya Retina gibi çözünürlüklerin uzağında. Ekran büyüklüğüyle orantılayınca çözünürlük aslında büyük sorun teşkil etmiyor ama piksel yoğunluğu değerinin 189 ppi seviyesinde olması görüntü kalitesine etki ediyor. Bariz olmasa da çıplak gözle ekrandaki pikseller seçilebiliyor. Ekranın parlaklık seviyesi ve kontrastı iyi ancak bakış açınızı değiştirdiğinizde renklerde bozulmalar oluyor. Note 8.0’ın hem ön hem de arka yüzünde kamera bulunuyor. Daha ziyade görüntülü görüşme uygulamalarıyla kullanabileceğiniz ön kameranın çözünürlüğü 1,3 megapiksel. Arka yüzdeki ana kamera ise 5 megapiksel çözünürlüğünde. Otomatik odaklama yapabilen kameranın flaşı yok bu nedenle çekimlerinizi yeterli ışık altında yapmanız gerek. Kameranın performansı vasatın biraz üzerinde.