reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S7 edge incelemesi

kamera

DSLR YETENEKLERİ

Samsung’un takdirimizi topladığı bir diğer konu ise kamera yetenekleri. Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge’de f1.8 diyafram açıklığıyla gelen kameralar halihazırda oldukça iddialıydı. Ancak Samsung Galaxy S7, ve aynı özelliklere sahip Galaxy S7 edge, ile kamerayı bir seviye daha yukarı çıkarmayı başardı. Düşük ışıkta çekime oldukça önem veren Samsung, diyafram aralığını biraz daha açarak karşımıza bu kez f1.7 diyaframla çıkıyor. Diyafram açıklığınıın artması objektiften daha fazla ışık girmesini sağladığı için daha aydınlık kareler yakalamayı mümkün kılıyor. 12 megapiksel çözünürlük sunan arka kameranın her ne kadar sayısal değeri bir önceki modele göre düşük görünse de işlerin aslında öyle olmadığını da belirtelim.

dualpiksel
Kamerada Çift Piksel sensör yer alıyor. İşin teknik açıklamasına girecek olursak, Çift Piksel sensör sayesinde tüm pikseller fotoğraf sensöründe bir yerine iki fotodiyotla işleniyor. Bu da daha kaliteli, fotoğraf makinelerini aratmayacak fotoğraflar çekmeyi sağlıyor. Tabii kameranın gündüz ne kadar iyi çektiğine ayrıca değinmeye gerek yok. Yeterli ışıkta zaten harikalar yaratan kameranın asıl başarısı düşük ışık koşullarında ortaya çıkıyor. Tabii Samsung’un hızlı odaklamasının da bunda payı büyük. Pek çok çekim modu da bulunan arka kamerada Yiyecek, Hiper geçiş, Pro gibi modlarla farklı çekimlere uygun ayarlar elde edilebiliyor. Tabii Pro modda RAW formatlı kayıtlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda hem ön hem de arka kamerada yer alan Hareketli Çekim özelliği de iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a ince bir mesaj niteliğinde. Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge ile çekimden önce ve sonraki bir iki saniyeyi kaydederek hareketli fotoğraflar yakalamanız mümkün.

Ön kameraya da gerektiği özeni gösteren Samsung, 5 megapiksellik f1.7 diyafram açıklığına sahip ön kamerasına ekran flaşı özelliğini eklemeyi ihmal etmiyor. Çok karanlık ortamlarda ekran flaşını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda daha gelişmiş, ince ayarlar yapabileceğiniz bir yüz güzelleştirme modu ile gelen ön kamera oldukça başarılı diyebiliriz.

Kamerayla ilgili olarak canımızı sıkan tek detay Türkiye’ye gelen cihazlarda Sony sensör yerine Samsung sensörün yer alması oldu. Ancak detaylı araştırma sonucu her iki sensör arasında çok az bir fark olduğu belirtiliyor. Yine de biz bu eklemeyi yapmadan geçmeyelim.

ss