reklamı kapat

POPÜLER

Samsung innov8 i8510

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:12


ALIŞILA GELMİŞ TASARIM
Samsung başarılı sürgülü modellerdeki klasik çizgisini Innov8’de de devam ettirmiş. Metal ve plastiğin mükemmel birleşimiyle tasarlanan telefon, ön bölümünde 2.8 inç büyüklüğünde 16 milyon renk destekli ekran barındırıyor. Hemen üstünde video görüşmeler için kamera ve yanında da ortam ışık algılayıcısı mevcut. Test süresince ekran performansından oldukça memnun kaldık. Fakat güneşli havalarda ekranın yansımalardan korunamaması başarıyı gölgeliyor. Ekranın altında telefon açma-kapama, iki adet multimedya kısa yol, dört yönlü navigasyon ve ilk olarak i900 Omnia’da karşılaştığımız D-Pad dokunmatik tuş takımı bulunuyor. Akıllı telefonlar için yeni bir konsept olan D-Pad, kullanımı büyük ölçüde hızlandırıp kolaylaştırıyor. Telefonun sol tarafında 3.5 mm kulaklık girişi (Aynı zamanda TV çıkışı), ses açıp-kapama tuşu ve micro USB girişi mevcut. İlk olarak Nokia telefonlarda rastladığımız micro USB girişi, telefonda hem USB arabirimiyle bilgisayara bağlanma hem de şarj için kullanılıyor. Ürünün sağ tarafında microSD hafıza girişi, deklanşör, fotoğraf, video kaydedici ve galeri geçiş tuşlarına yer verilmiş. Innov8’in arka yüzünde ise hayranlık uyandıran 8 megapiksel kamera, dual LED flaş, 2 adette stereo hoparlör çıkışı mevcut. Telefonu yukarı doğru sürüklediğimizde alfanümerik tuş takımı karşımıza çıkıyor. Yüzeye sıfır ve bitişik olan tuşların büyüklükleri gayet iyi. Üst bölümde yer alan adet M1 ve M2 (M1 müzik, M2 video arşivini açıyor) tuş takımına bu bölümde de yer verilmiş.

NE ARARSANIZ ONDA VAR
8 ve 16 GB seçenekleriyle satışa sunulan Innov8, harici hafıza bağlantı desteğiyle son dönemin en iddialı multimedya telefonu. Menü temaları ve yerleşimi oldukça başarılı olan telefonda diğer Symbian işletim sistemine sahip telefonlara göre otomatik ekran döndürme özelliği haricinde pek bir yenilik söz konusu değil.  Müzik anlamında birçok formatı destekleyen Innov8, video editörü sayesinde yeni bir uğraşı kazandırıyor. Aynı zamanda ürünün Divx destekli video oynatma özelliği de şımartılmayı hak ediyor. Telefonun stereo hoparlör ses çıkış seviyesi yeterli fakat, yanlış konumlandırmadan dolayı efektlerin algılanması üst seviyeye ulaşamıyor. Wi-Fi destekli telefonla internette dolaşmak Symbian S60 platformu telefonlarda olduğu gibi oldukça zevkli. Ekran ve tarayıcı mükemmele yakın bir içerik sunuyor. Flaş destekli tarayıcı sayesinde videolar merak edildiği üzere cebe taşınıyor. Optik mouse ve fare imleci sayesinde Innov8 ile nette dolaşmak oldukça keyifliydi. Son dönemin olmazsa olmazı GPS, Samsung’un son gözdesinde de mevcut. AGPS destekli Innov8, Landmarks uygulaması sayesinde koordinatları isim tanımlama ya da kategori şeklinde kaydediyor. Google Maps’la birlikte gelen Innov8’de Route66 var.

HEYECAN VERİCİ KAMERA

Ürün tasarımı her ne kadar büyük olsa da, 2.8 inçlik ekran ve 8 megapiksel kamerası sayesinde, bu büyüklük kısa sürede unutuluyor. Sony Ericsson C905 haricinde Innov8’in rakibi yok. Maksimum 3264×2448 piksel çözünürlükte fotoğraf sunan telefon, geotagging, otomatik panorama çekimi, yüz – gülümseme tanıma hatta göz kırpma tanıma gibi (Bu özellik gözler kapalı olduğunda çekim yapmıyor) detaylar sayesinde kompakt dijital fotoğraf makinelerin pabucu dama atılacak gibi. Innov8 bir cep telefonu olsa da görüntü yakalama, netlik ve keskinlik anlamında oldukça başarılı. 50-1600 ISO aralığına sahip olan ürün üzerindeki dual flaş her ne kadar Xenon’u aratsa da, kötü sonuçlarla karşılaşmadık. Beyaz dengesi ve önceden yüklü gelen hazır çekim modları sayesinde fotoğraf çekmeyi neredeyse kusursuz hale getiren telefon, VGA çözünürlükte 30 fps hızında MPEG4 kaydı, QVGA modunda 120 fps hızında da ağır çekim kayıtları gerçekleştiriyor. Innov8’in kamera tarafında hoşumuza giden bir özellik de dijital görüntü sabitleyici oldu. Samsung Wide Dynamic Range yüksek kontrastlı ortamlarda gölgeleri aydınlatarak çok daha iyi fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Tasarım, ekran, kamera, D-Pad mouse, işletim sistemi, gelişmiş multimedya özellikleri

EKSİLER
Ekran yansımalardan korumasız, hoparlör yerleşimi, flaş, şarj süresi

SONUÇ
Kutu içeriği, güçlü multimedya özellikleri, büyük ekranı, geniş bağlantı desteği, yazılım ve 8 megapiksel kamerasıyla Samsung dersine iyi çalıştığı Innov8 ile geniş kullanıcı kitlesini yakalayacak gibi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Symbian OS v9.3, Series 60 rel. 3.2

Şebeke Frekans
GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz

Ekran
2.8 inç 240×320 piksel, 16 M renk TFT

Bağlantı
microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, HSDPA

Hafıza
16 GB dahili, microSD

Multimedya
AAC, eAAC, MP3, WAV, WMA, 3GP, MPEG4, WMV (DivX destekli)

Bekleme/Konuşma süresi
310 saat / 8.5 saat

Boyutlar
106.5 x 53.9 x 17.2 mm

Ağırlık
140 gram

[flickr album=72157609115266558 num=10 size=Square]