reklamı kapat

POPÜLER

Galaxy Note Edge

Samsung’un kıvrımlı ekrana sahip ilk telefonu Galaxy Note Edge

Samsung’un 2011 yılında çalışmalarına başladığı kıvrımlı telefon teknolojisinin ardındaki sır perdesi açığa çıktı. Elektronik devi ilk olarak CES 2013’te kıvrımlı telefonunun bir prototipini tanıtmış, ilerleyen zamanlarda söz konusu teknolojiye sahip cihazını çıkaracağının sinyallerini vermişti.
Galaxy Note Edge
Ve zaman geldi çattı. Samsung dakikalar önce IFA 2014’te yer aldığı sahnede, kıvrımlı ekrana sahip ilk telefonu Galaxy Note Edge’i görücüye çıkardı. Donanım olarak Galaxy Note 4 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip telefonun göze çarpan en önemli özelliği doğal olarak sahip olduğu ilginç tasarımlı ekranı. 5,6 inçlik Quad HD+ kıvrımlı ekranla gelen cihaz, Note 4’ten 2,2 mm daha kısa ve 3,8 mm daha geniş. Telefonun tüm “esprisi” ekranda bittiği için, Samsung da ekranın kıvrımlı kısmına bir hayli işlevsellik eklemiş.

Örneğin Galaxy Note Edge’de video izlerken veya kaydederken, kıvrımlı kısım “kenar çubuğu” işlevi görüyor ve video yönetimine imkan veriyor. Farklı uygulamalarla da uyumlu çalışan kenar, bünyesinde birçok kısayol eklentisi barındırıyor. Saat, hava durumu, haber akışı vb. birçok bildirim yine kıvrımlı kenarda boy gösteriyor. Oyun olarak ise şimdilik yalnızca “Simon” adlı oyun fonksiyonel kenarla uyumlu. Diğer oyun ve uygulama geliştiricilerinin kıvrımlı ekran için ne gibi sürprizler hazırlayacağı gerçekten merak konusu.