reklamı kapat

POPÜLER

Samsung N310

Evet, her ne kadar sahip olduğu özelliklerle ‘netbook’ kategorisinde yer alsa da, klavyesinin normal PC klavyelerinden yalnızca yüzde 7 boyutunda küçükolması ve kullanıma oldukça elverişli olmasıyla N310, ‘minik bir dizüstü bilgisayarı’ olarak nitelendirilmeyi hak ediyor doğrusu.

MİNİMAL TASARIM
Pek çok renk seçeneğine sahip olan N310, yenilikçi ve şık bir tasarımla birlikte geliyor. Japon tasarımcılardan Naoto Fukasawa’nın eseri olan N310’un eşsiz tasarımı, yumuşak hatları ve rahat görünümü, onu yanınızda taşımaktan keyif almanızı sağlıyor. Kapağında büyük puntolarla kabartmalı  olarak yazılmış ve bir hayli iddialı görünüm sunan firma logosu, her ne kadar bizim, ürünün minimal tasarımının abartılı durmasına sebep olduğunu düşünmemize neden olsa da, elbette farklı kullanıcılar için farklı anlamlar taşıyacaktır. Üzerinde 10.1 inç büyüklüğünde parlak bir ekran bulunduran N310, ekranının parlak olmasından dolayı yansımalardan etkileniyor ve ayrıca parmak izlerini de tutuyor. Bu nedenle N310’u sık sık temizlemeniz gerekebilir. Fakat çerçevesiz yapısı ve çizilmez bir malzemeden üretilmiş olmasıyla beğeninizi ilk bakışta daha kazanacaktır. Klavye ve tuş takımlarına baktığımızda, yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça rahat bir kullanıma sahip olduğuna tekrar değinebilir ve bunu geliştirebiliriz. Aralıklı tuş takımı kullanan N310’da tuşların boyutları 17.6 mm olarak ayarlanmış. Bu sayede yazı yazarken oldukça rahat edebiliyorsunuz. Ayrıca klavye, en son medikal teknolojiler kullanılarak antibakteriyel olarak üretilmiş. Böylece N310, yazı yazarken rahatlık sunmasının yanında, bakterilere karşı korunmanızı da sağlıyor. Klavyenin hemen altında yer alan touchpad alanının rakiplerine oranla geniş tutulması ve kaygan bir zemine sahip olması, klavyede yakaladığınız rahatlığı bu bölgede de devam ettirebilmenizi sağlıyor. Bağlantılara sağ ve sol tarafında yer verilmiş olan N310’da, VGA ve ethernet bağlantılarının üzerinin kapakla süslenmiş olması tasarımı olumlu yönde geliştiriyor. Bu bağlantılar arasında ayrıca üç adet USB girişine yer vermiş olmasıyla bağlantı zenginliği yarattığını da belirtebileceğimiz N310’un kart okuyucusu da bulunuyor. Pek çok rakibi gibi hoparlörlere ürünün ön alt tarafında yer vermek yerine tuş takımının üzerinde yer veren N310, böylece sesin daha iyi biçimde yayılmasını sağlıyor.

SİSTEM SEÇENEKLERİ
4 hücreli bataryasıyla 5 saatlik pil ömrü sunan N310’un 6 hücreli olan ve toplamda 11 saate varan pil ömrü sunan modeli de bulunuyor. Uzun pil ömrü sayesinde mobil kullanıcıların beklentilerini karşılayacağını söyleyebileceğimiz N310, yalnızca 1.2 kilogram ağırlığa sahip olmasıyla da bu yöndeki olumlu davranışını destekleyecektir. N310’un elimizdeki modelinin 160 GB gibi bir kapasiteye sahip olduğunu belirtirken, bu arada diğer modellerinin farklı disk kapasitesiyle sunulduğunu da eklememiz gerekiyor. Özellikle mobil kullanıcıların arayabilecekleri dayanıklılık seviyesi için 16 GB SSD’li modeli de bulunan N310’un 80 GB sabit disk seçeneği sunan modeli de var. İşlemci olarak artık netbook’larla özdeşleşmiş olan 1.60 GHz hızında çalışan Intel Atom N270 tercih edilen N310’da, her ne kadar 1 GB değerinde DDR2’ye yer verilmiş olsa da, bu hızı takviye yaparak artırabiliyorsunuz. Pek çokları gibi Intel GMA 950 ekran kartı bulunduran N310, ekran kartı hızı olarak 128 MB sunuyor. Böylece grafik yazılımlarıyla daha rah at çalışabilmenizi sağlayacak olan N310’dan, bellek hızını artırdığınızda daha iyi bir performans almamanız söz konusu değil.

KARAR ANI
Beraberinde Samsung Magic Doctor adında bir yazılımla gelen N310, erişimini klavye üzerinden yapabileceğiniz bu yazılım vasıtasıyla sisteminizde oluşan sorunları çözebilmenize olanak sağlıyor. Sisteminizi geri yükleyebileceğiniz ‘Samsung Magic Doctor’ yazılımının yanı sıra, yine klavye üzerinden N310’un performansını ayarlayabileceğiniz bir seçenek de sunulmuş. Evet, yazının sonuna gelirken, öncelikle N310’u çok beğendiğimizi söylemeliyiz. Sistem özellikleri bakımından her ne kadar genel olarak netbook’larla ortak çizgiyi korumuş gibi görünse de, bazı değerlerin farklı tutularak ayrılması gözetilen N310’a bu yönde çaba sarf edilmiş olması bir yana, tasarımının da oldukça sade ve başarılı bir çizgi çizmesi ona fazladan puan kazandırıyor. O nedenle kendisini buradan ödülsüz göndermiyor ve ‘Editörün Seçimi’ unvanıyla taçlandırıyoruz.

RENK SEÇENEKLERİsamsung-n310-1N310’un birbirinden şık, farklı renk seçenekleri bulunuyor

ÜÇ USBsamsung-n310-2N310’un üzerinde üç adet USB girişine yer verilmiş

RAHAT KLAVYEsamsung-n310-3N310’un klavyesi normal klavyelerin %93’ü büyüklüğünde

10.1 İNÇ EKRANsamsung-n310-410.1 inç genişliğindeki ekran çerçevesiz yapısı ile dikkat çekiyor

KAPAK LOGOSU
samsung-n310-5N310’un kapağındaki ‘devasa’ logo, bazı kullanıcılara abartılı gelebilir

BAĞLANTI KAPAKLARIsamsung-n310-6Ürünün VGA ve Ethernet bağlantılarının üzerindeki kapaklar tasarımı tamamlıyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR

Kusursuz tasarımı, ayrık tuş takımının sunduğu rahatlık, ekran kartı hızının bir nebze de olsa yüksek olması, bağlantı zenginliği.

EKSİLER
Parmak izi tutması, ekranın yansımalardan etkilenmesi. Logosu ‘abartılı’ olarak yorumlanabilir.

SONUÇ
Minimal tasarımıyla gönlünüzü daha ilk bakışta çelen N310, sistem özellikleri bakımından da bir netbook’tan beklenebilecek performansı sergiliyor. Ayrıca kullanışlı klavyesiyle yazı yazma isteği doğuruyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom 1.60 GHz N270

Ekran
• 10.1 inç WSVGA (1024×600)

Ekran Kartı
• Intel GMA 950 128 MB

Bellek
• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 160 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), bluetooth, Wireless, ethernet
• VGA, kart okuyucu, mikrofon girişi

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlör

Pil Ömrü
• Ortalama 5 saat

Boyutlar
• 262 x 184 x 28 mm

Ağırlık
• 1.2 kilogram