reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S23 Ultra ISOCELL HP2 LOG Tasarım

Samsung, yapay zekâyı direkt olarak kamera sensörlerine entegre etmek istiyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, yapay zekâyı direkt olarak kamera sensörlerine entegre etmek istiyor.

Samsung, Sony’den sonra dünyanın en büyük akıllı telefonlara yönelik kamera sensörü üreticisi konumunda yer alıyor. Bu konuda büyük çalışmalar yapan firma, son iddialara göre yapay zekâ teknolojisini, bu teknolojinin getirdiği çok önemli imkanları direkt olarak kamera sensörlerine entegre etmek istiyor. Yapay zekâ imkanlarını direkt olarak kamera sensöründe halletmek, telefonların ana işlemcisine olan yükü azaltmak, işlemleri hatırı sayılır oranda hızlandırmak, işlem kapasitesini artırmak ve genel verimi yükseltmek adına gerçekten çok büyük faydalar sağlayabilir. Bu açıdan bunu gerçeğe dönüştürmek ve Sony’den daha fazla pazar payı çalmak isteyen Samsung, bu konuda ilk çözümleri ne zaman pazara sunacak henüz belli olmuş değil. Yapılan açıklamaya göre şirketin uzun vadeli iş planları arasında insan duyularını taklit edebilen sensörler yaratmak da yer alıyor. Hatta Samsung’un 2027 yılına kadar görünmez şeyleri (İnsan gözünün algı limitleri aşılabilir ve bu çok ilginç sonuçlar ortaya koyabilir) bile yakalayabilen kamera sensörleri geliştirmek istediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, bundan önce bir resmi blog yazısı hazırlamış ve akıllı telefon fotoğrafçılığındaki bir sonraki büyük adımı duyurmuştu. Samsung’a göre akıllı telefon fotoğrafçılığındaki bir sonraki büyük atılım, Ultra Yüksek Çözünürlüklü 200 Megapiksel Telefoto Kameralar” olacak. Biliyorsunuz şu an pazarda çok sayıda 200 megapiksel kameraya sahip akıllı telefon bulunuyor. Ancak bu telefonlar 200 megapiksellik geniş açı / ana kameralar taşıyor.

Samsung gelecekte 200 megapiksellik geniş açı kameraların yanında 200 megapiksellik telefoto kameraları da kullanmak istiyor. Bu 2024 yılında gerçeğe dönüşmesi olası çift ana kameralı telefonlar, 200 megapiksel telefoto kamera üzerinden kayıpsız şekilde 3x, 6x ve 12x zoom sunabilir.

Burada çözünürlük uygun olduğu için kayıpsız dijital kesmeyi / yakınlaşmayı odak noktaya alan Samsung, bu yapı sayesinde pahalı periskop kameralara olan ihtiyacı da ciddi olarak azaltabilir, ya da periskop + 200 megapiksel kombinasyonu ile inanılmaz zoom seviyeleri karşımıza çıkabilir.

Samsung yazısında ayrıca tele lenslerin portre fotoğrafçılığı için önemine de değiniyor. Geniş açı lensler ile çekilen portre fotoğraflarda optik bozulma olurken, tele lenslerde bu sorun yaşanmıyor ve 200 megapiksel gibi hem yüksek çözünürlüklü hem de büyük sensörler ile doğal bulanıklığa sahip harika portre fotoğrafların çekilebileceği aktarılıyor.

Samsung planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER