reklamı kapat

POPÜLER

Samsung YP-K3

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:33

Büyük şehirlerin her geçen gün artan trafik sorunu, insanları çileden çıkartacak boyutlara ulaştı. Ev ya da ofisten adımınızı attığınız andan itibaren eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, birkaç saati gözden çıkardınız demektir. Ulaşımı otobüs veya minibüsle yaptığınızı da düşünürsek, o zaman yanınızda bir radyo, radyolu telefon veya MP3 çalar şart. Önerimiz ise, birden fazla özelliği üzerinde barındıran bir MP3 çalar. Mesela yeni modelleri satışa sunulmasına ve yakında birkaç modelin daha sunulacağının duyurulmasına rağmen popülerliğini yitirmeyen Samsung YP-K3.

0 BEDEN MODASINDAN
1, 2 ve 4 GB hafıza, siyah, beyaz, kırmızı ve yeşil renk seçenekleriyle kullanıcılarla buluşturulan ürün, neredeyse 1 yıldır satışta olmasına rağmen, tasarım olarak hâlâ yenilikçi. Teknoloji anlamında da rakiplerinden geri kalmayan YP-K3 üzerinde sadece 1 adet tuş bulunuyor. Ürünün sağ bölümüne yerleştirilen bu tuş K3’ü açıp-kapatmak ve tuş takımını kilitlemek için kullanılıyor. Ürünün üst ve sol bölümünde hiçbir çıkışa ve tuşa yer verilmezken, altında ise USB çıkışıyla, kulaklık girişi mevcut. Ön bölümü parlak, arka bölümü mat, yan şeridi ise metalle çevrilen cihazın pürüzsüz tasarımı ilk andan itibaren büyülemeyi başarıyor. YP-K3’ün açılışı rakiplerine göre daha yavaş. Ön bölümünde 128×160 piksel, 1.8 inç OLED ekran kullanılan ürünün beğendiğimizi toplayan diğer özelliği 4 yönlü navigasyon, onay, geri ve liste görüntülemek için son dönemin olmazsa olmazı dokunmatik tuş takımı  oldu.

KULLANIMI ÇOK BASİT
Müziğin yanı sıra fotoğraf ve yazı dosyalarının görüntülenebildiği YP-K3’ün kullanımı oldukça basit. 4 ana başlık altında toplanan ürünün menüsü ‘Müzik, Fotoğraf, Yazı ve Ayarlar’dan oluşuyor. Animasyonlu ikon menüye sahip olan ürünün, dokunmatik tuş takımının tepkisi oldukça iyi. Kötü olan taraf ise, ürünü görmeden tuşların kontrol edilememesi. YP-K3’ü ses performansı olarak incelediğimizde, kendi kulaklığı ve diğer kulaklıklarla da temiz ve çok iyi sesler verdiğini söyleyebiliriz. Bas ve tiz sesleri en iyi şekilde çalan üründe manuel ekolayzır ayarı yapılamıyor. 6 adet çalma modu bulunan üründe 11 adet önceden hazırlanmış ‘Sound Effect’ seçeneğine yer verilmiş. Fotoğraf görüntülemede müzik çalma kadar başarılı bulmadığımız YP-K3, kullanıcıların hafızadaki fotoğrafları arka plan olarak ayarlayabilmelerinin yanı sıra, ekran koruyucu olarak kullanmalarına ve fotoğraflar üzerinde % 400’e kadar zoom yapmalarına olanak tanıyor. USB üzerinden hızlı transfer yapıp bu sırada şarj olabilen ürün, tam şarjla 25 saat müzik çalabiliyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
İnce tasarım, dokunmatik tuş takımı, ses kalitesi, şarj süresi

EKSİLER
Bağlantı seçenekleri, korumasız ekran, bilgisayar yazılımı

SONUÇ
Her ne kadar radyo desteği olmasa da, YP-K3 şık ince ve hafif tasarımı, kullanıcı dostu arayüzü ve güçlü ses özellikleriyle listesinde iPod olmayanların düşünmesi gereken bir yol arkadaşı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kapasite
1, 2, 4 GB

Ekran
1.8 inç, 128×160 piksel OLED

Multimedya
MP3, WMA, Ogg, JPEG

Bağlantı
USB

Pil tipi
Li-Polimer

Pil Ömrü
Maksimum 25 saat

Boyutlar
44x96x6,95 mm

Ağırlık
50 gram