reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan renk körlerinin seyir keyfini artıran teknoloji [Video]

Samsung renk körlüğünden muzdarip olanların izleme keyfini artıracak bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Geliştirilen #SeeColors uygulaması renk körlüğü olanların televizyonlarını kendilerine göre ayarlamasına olanak sağlanıyor.

Türkçe’de her ne kadar “körlük” kalıbıyla birlikte anılsa da renk körlüğü aslında sadece bir görme bozukluğu. Farklı türleri olmasına rağmen genellikle kırmızı, yeşil ve mavi renkleri birbirinden çok farklı görmemek olarak tanımlanıyor. Dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin yaşadığı bu problem günlük hayatlarında renk ayırt etmelerini gerektiren noktada sıkıntıya neden oluyor. Trafik ışıklarından sinema ve televizyondaki seyir keyfine kadar birçok alanı olumsuz yönde etkiliyor.

Şimdiye kadar renk körlüğü lensleri veya gözlükleri piyasaya sürülse de, bu uygulamalar henüz pek yaygınlaşmadı. Çeşitli alanlarda yaptığı yeniliklerle öne çıkan Samsung bu probleme sahip kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak bir girişimde bulundu. Bu proje için Macar tabanlı Colorlite firması ile ortaklık kurdu. #SeeColors ismi verilen uygulama akıllı telefonlar yardımıyla kullanıcıların renk körlüğü seviyesini ölçüyor. Elde edilen bu veriler evlerimizde kullandığımız televizyonun renk ayarlarını kendimize göre yapmamıza olanak sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde renk körlüğünden muzdarip olanların izledikleri içeriklerdeki tüm renkleri sıkıntısız şekilde görmesi mümkün oluyor.

Samsung’un 2016 SUHD televizyonlarına ön yüklemesini gerçekleştirdiği sistem başlangıçta Bulgaristan, Romanya ve Macaristan‘daki Google Play Store’larda yerini aldı.#SeeColors şimdilik Samsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+, S7 ve S7 edge telefonlarında kullanılabiliyor. Geliştirilen bu teknolojinin renk körleri üzerinde yarattığı etkiyi haberimizin girişindeki videoda görebilirsiniz.