reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un 2015 kozları Tizen işletim sistemi, “SUHD” ve “Quantum Dot” teknolojileri olacak

Samsung, 2015 model televizyon serisini CES 2015’te görücüye çıkardı. Güney Koreli şirketin Quantum Dot teknolojisiyle donattığı yeni nesil 4K TV’ler, yine piyasaya şekil vereceğe benziyor.

Öncelikle dikkatimizi çeken “SUHD” teriminden bahsederek başlayalım. ‘S’ harfinin resmi olarak neyi nitelediği şirket tarafından açıklanmış değil. Ancak Samsung’un “S”si elbette bunlardan biri. Öte yandan süper, büyüleyici, muhteşem gibi sıfatların İngilizce karşılıkları (stunning, spectacular…) çoğunlukla S harfiyle başladığı için şirket böyle bir gönderme yapmış olabilir.

samsung suhd 4k tv
Gelelim “Süper” TV’lerin tasarım ve teknik özelliklerine. Samsung’un SUHD televizyon ailesi 3 farklı seri ve boyutları 48 inç ile 88 inç arasında değişen 9 farklı televizyon setinden oluşuyor. Tüm modellerde Quantum Dot teknolojisi yer alıyor. Quantum Dot teknolojisi, daha geniş renk skalası ve daha yüksek kontrastlı görüntülere olanak tanıyor. Piyasadaki LED TV’lerden yüzde 20 daha fazla renk sunan teknoloji aynı zamanda daha parlak görüntüler sağlıyor.

2015+Smart+TV+UX_USYeni Samsung TV’ler daha önce belirttiğimiz gibi Tizen işletim sistemiyle geliyor. Tıpkı LG’nin kullandığı webOS gibi sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Tizen OS, televizyonlar için biçilmiş kaftana benziyor.

samsung suhd 4k tv
Bir CES klasiği olarak fiyat bilgisi ve piyasaya çıkış tarihi hakkında henüz bilgi verilmiş değil. Ancak yeni Samsung TV’lerin piyasayı domine edeceğine şüphe yok.

YORUMLAR