reklamı kapat

POPÜLER

Şekil değiştiren akıllı telefon prototipi [Video]

Google modüler akıllı telefon çalışmalarını erteleyedursun, bu ideal için çalışan başkalarının da olması sevindirici. Birkaç küçük, dokunmatik ekranlı küpten oluşan ve şu an için sadece bir prototip olan Cubimorph, birbirine kenetlenen klipsleri sayesinde kullanıcının elinde bir cihazdan diğerine dönüşebiliyor.

Bristol, Purdue, Lancaster ve Sussex Üniversiteleri tarafından ortak bir projeyle şekillendirilen modüler akıllı telefon prototipi Cubimorph, küplerden meydana geliyor. Küplerin tüm yüzlerinde dokunmatik ekranlar bulunuyor. Küpler LEGO parçaları gibi birbirine tutunarak farklı formlar ortaya çıkarabiliyor. Prototipi ilginç kılan şey ise küpleri bağlayan menteşe sisteminin döner bir mekanizma sayesinde hareketli hale getirilmiş olması.

Cubimorph
Son kullanıcıya ulaşabilecek bir modüler akıllı cihaz geliştirme hedefiyle yola çıkan araştırmacılar, henüz yolun çok başında olduklarını ifade ediyor. Fakat Cubimorph’un mekanizması, kullanıcının elindeki cihazı o an ihtiyaç duyduğu ekipmana dönüştürebilmesine izin veriyor. Örneğin telefonda yüklü olan oyunlardan birini açınca oyun kumandası formunu almasıyla Cubimorph, ciddi bir potansiyele sahip gibi duruyor.

VİDEO