reklamı kapat

POPÜLER

Shutterstock

Shutterstock, yapay zeka merkezli fotoğraf düzenleme araçları getirdi

Stok fotoğraf denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan Shutterstock, yapay zeka merkezli fotoğraf düzenleme araçları getirdi.

Burada görebileceğiniz ve hesabınız varsa hemen test edebileceğiniz bu araçlar, platform üzerinde yeni bir dönem başlatıyor. Shutterstock tarafından hazırlanan bu üretken yapay zeka destekli altyapı için, “Yaratıcı yapay zeka ile stoğu kendinize ait hale getirin” açıklaması geçiliyor, sistemde örneğin “Sihirli Fırça” gibi çok kullanışlı araçlar yer alıyor. Bu sayede seçilen fotoğraftan bir obje çıkarılabiliyor, yazılarak fotoğrafa obje eklenebiliyor ya da fotoğraftaki bir obje yine sadece yazılarak başkasıyla değiştirilebiliyor. Herhangi bir stok veya yapay zeka tarafından oluşturulan görüntünün alternatif seçeneklerini oluşturabilen altyapıda, tasarımınıza hikayesini anlatması için daha fazla nefes alanı sağlamak adına bir görüntü genişletme özelliği de yer alıyor. Daha sonra çıkacak bir araç için, “Bir görüntünün arka planını kaldırın, ardından neyle değiştirilmesini istediğinizi açıklayın.” açıklamasını geçen Shutterstock, kişilerin bir mankenin kafasına sadece yazarak şapka eklenmesine dahi izin veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce firma OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâ sistemi DALL-E özelinde önemli bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Bu ortaklık kapsamında DALL-E teknolojisi Shutterstock’a entegre edildi, direkt olarak burada yapay zekâ merkezli bir görüntü oluşturucu yayınlandı. Bu sisteme kısaca şu açıklama düşüldü:

“Hayal gücünüzün hızına yetişen yaratıcılık. Shutterstock, yapay zekâ üretimi içerikleri herkesle buluşturmak üzere OpenAI ve LG ile iş birliğine gidiyor.” Herkese açık olan DALL-E merkezli üretim sürecinden çıkan sonuçlar, stok fotoğraf olarak satılabilecek.

Biliyorsunuz DALL-E tarafından üretilen içeriklerde temel olarak başkaları tarafından çekilen fotoğraflar ya da tasarımlar kullanılıyor. Yapay zekâ sistemi bu görseller ile eğitiliyor.

Yeni dönemde bir kullanıcının çektiği fotoğraflar DALL-E tarafından kullanılırsa ve DALL-E tarafından üretilen çıktı stok fotoğraf olarak satılırsa, içeriği üreten ana kişi yanında fotoğrafı eğitim / yaratım sürecinde kullanılan kişi de ödeme alıyor. Bu sayede çift taraflı bir kazanım sağlanmış oluyor.

Shutterstock ve DALL-E 2 merkezli stok fotoğraf adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER