reklamı kapat

POPÜLER

Tesla BP

Tesla ile BP arasında büyük “Supercharger” anlaşması

Elektrikli otomobil pazarının en büyük isimlerinden olan Tesla ile petrol devi BP arasında büyük bir “Supercharger” anlaşması yapıldı.

Bu anlaşma kapsamında BP şirketi Tesla’dan tam 100 milyon dolarlık DC Supercharger şarj istasyonu donanımı satın alıyor. Bu alımı spesifik olarak ABD merkezli kendi şarj istasyonu girişimi BP Pulse için yapan firma, bu konuda Tesla özelinde bir ilke imza atıyor, daha önce üçüncü parti bir şarj ağı için Supercharger donanımı satılmadığı aktarılıyor. BP’nin aldığı hızlı şark donanımları, bağlanan elektrikli araçlara 250 kW’a kadar güç sağlayabilecek ve birçok firmanın benimsediği ABD merkezli NACS bağlantıyı ya da CCS Combo’yu kullanacak. Tesla Supercharger konusundan bundan önce bir limit ses getirmişti. Şirket “Supercharger” istasyonlarının yoğunluğunu azaltmak adına belirli çok kullanılan konumlarda yüzde 80 şarj limiti getirmişti. Bu limit otomatik olarak uygulanıyordu ancak kişiler manuel olarak limiti tekrardan yüzde 100 şarja çekebiliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdi ise firmanın yüzde 80 üstü şarjlar için bir ücret getireceği konuşulmaya başlandı. Tesla’nın yazılım kodlarında bulunan bu ücretin ne kadar olacağı bilinmiyor ancak firma özellikle aşırı popüler istasyonların yoğunluğunu azaltmak adına buna ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor.

Bu arada firma uzun süredir Supercharger istasyonların bir park yeri olarak kullanılmasını engellemek adına bir “bekleme ücreti” de alıyor.

Bu süreçte şarj işlemi biten araç istasyondan alınmazsa ek ücret yazılıyor. Bu sayede firma sürücülerin araçlarını boş yere istasyonda bekletmesini engellemeye çalışıyor.

Tesla Supercharger gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER