reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Türkiye

Tesla, Supercharger istasyonları için yeni bir ücret getiriyor

Elektrikli otomobil pazarının en büyük isimlerinden olan Tesla, Supercharger istasyonları için yeni bir ücret getiriyor.

Tesla, “Supercharger” istasyonlarının yoğunluğunu azaltmak adına belirli çok kullanılan konumlarda yüzde 80 şarj limiti getirmişti. Bu limit otomatik olarak uygulanıyordu ancak kişiler manuel olarak limiti tekrardan yüzde 100 şarja çekebiliyordu. Şimdi ise firmanın yüzde 80 üstü şarjlar için bir ücret getireceği konuşulmaya başlandı. Tesla’nın yazılım kodlarında bulunan bu ücretin ne kadar olacağı bilinmiyor ancak firma özellikle aşırı popüler istasyonların yoğunluğunu azaltmak adına buna ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor. Bu arada firma uzun süredir Supercharger istasyonların bir park yeri olarak kullanılmasını engellemek adına bir “bekleme ücreti” de alıyor. Bu süreçte şarj işlemi biten araç istasyondan alınmazsa ek ücret yazılıyor. Bu sayede firma sürücülerin araçlarını boş yere istasyonda bekletmesini engellemeye çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de kısa sürede gerçekten büyük bir popülerliğe ulaşan Tesla, burada halen sadece Model Y’nin satışını yapıyor, firmanın bu araçlar için Tesla Supercharger isimli hızlı şarj istasyonları da bulunuyor. İşte bu istasyonlar Türkiye’de şu an sadece Edirne, İstanbul, Bolu ve Ankara merkezli olarak sunuluyor.

Firmanın planları arasında İzmir, Antalya, Konya, Bursa ve Balıkesir merkezli Supercharger istasyonlarının kurulması da yer alıyor, daha geniş çaplı bir yayılım içinse bu konudaki yatırımların mutlaka artırılması gerekiyor.

Elbette Tesla Model Y sahipleri araçlarını sadece Supercharger’larda şarj etmek zorunda değil. Şu an Türkiye’de çok sayıda alternatif şarj istasyonu bulunuyor, bu istasyonların sayısı her geçen gün hızlı şekilde artıyor. Örneğin geçtiğimiz hafta Doğuş Otomotiv, D-Charge şarj istasyonları için EPDK lisansı aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Supercharger gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu