reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Supercharger Gersan

Elon Musk açıkladı: Tesla şarj istasyonları herkese açılıyor

Elektrikli otomobil pazarının dev ismi Tesla, Elon Musk üzerinden gelen bilgiye göre şarj istasyonlarını herkese açıyor. İşte detaylar;

Tesla’nın biliyorsunuz dünya genelinde devasa bir elektrikli otomobiller için kurulan bir şarj ağı bulunuyor. Firma yıllardır birçok bölgeye kendi Supercharger şarj istasyonlarını kuruyor ve müşterilerine yüksek hızlı şarj sunuyor.

İşte bu şarj istasyonlarını yılın sonunda başka marka elektrikli otomobil kullanan kişiler de kullanabilecek. Elektrikli otomobillerin artması için inanılmaz güzel görünen bu hamle, elektrikli şarj altyapısını herkes için standart hale getirecek.

Tesla’nın resmi sitesine girdiğiniz zaman halen Türkiye’de de Supercharger açma planı olduğunu görüyorsunuz. Ancak firma bir türlü Türkiye operasyonunu başlatamadı.

Birçok kez Türkiye’ye gelen Elon Musk, nedense ciddi planlar ve işe alımlar olmasına rağmen Türkiye’de resmi olarak Tesla satışı yapmıyor. Buradaki gecikmenin ya da beklemenin neden olduğu ise maalesef bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk en son bir Tesla Cybertruck açıklaması ile ses getirmişti

Tasarımı halen görüldüğü zaman tartışılan Tesla Cybertruck, hatırlarsınız en son elektrikli Hummer gibi yengeç moduna sahip olacak açıklamasıyla gündeme gelmişti. Bu açıklamayı direkt Elon Musk yapmıştı. Bu özellik daha önce yer almıyordu ve geliştirme sürecinde araca eklendi.

Yengeç modu, arka tekerlere hareket kabiliyeti konulması ile elde ediliyor. Bu sayede araç yan şekilde yol alabiliyor. Bunun nasıl olduğunu aşağıdaki Hummer EV yengeç modu videosu açık şekilde gösteriyor. Tesla Cybertruck gibi böyle büyük bir araç için bu tarz hareket kabiliyetini kolaylaştıracak her sistem harika görünüyor.

Cybertruck tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor.

Elektrikli pickup en güçlü versiyonu ile 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü sunuyor.

Araçta pil konusunda da üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor. Tesla Cybertruck 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Diğer versiyonlar ise 49.900 dolar ve 69.900 dolarlık fiyatlara sahip.

İlgili Video