reklamı kapat

POPÜLER

SimCity incelemesi

KENDİ ŞEHRİNİZİ KURUN! OYUN TARİHİNİN KÖŞE TAŞLARINDAN BİRİ OLAN SIMCITY’Yİ UZUNCA BİR ZAMANDIR BEKLİYORDUK. BİR ŞEHİR KURMA VE YÖNETME OYUNU OLAN SIMCITY, YENİLENMİŞ OYUN MOTORU VEONLINE SEÇENEKLERİYLE BİRLİKTE YEPYENİ METROPOLLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIRLANIYOR

SimCity, oyun tarihinin en eski oyunlarından biridir. Yaklaşık olarak 24 yıl önce çıkmış ilk oyun çıktığı dönemde milletin aklını başından almıştı. Esnek oyun altyapısıyla strateji oyunlarında devrim yapan ve oyuncunun dilediği gibi bir şehir kurabilmesini sağlayan SimCity dünyanın her yerinden büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve tasarımcısı Will Wright’ı oyun dünyasının ünlülerinden biri haline getirmişti. Aradan yıllar geçtikçe “Sim” markası altında türlü oyunlar gördük ki bu oyunların içerikleri çeşitli simülasyon türlerine denk geliyordu. Ancak aradan geçen zaman eskinin dev markası SimCity’nin biraz olsun gündemden düşmesine sebep olmuştu. Yıllar sonra yeni bir SimCity’nin yapılmakta olduğu haberini aldığımızda heyecanlanmadık değil. Ama EA ve Maxis bizi çok bekletmedi. Kısa bir süre içinde kavuştuk SimCity’ye.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA İLK ADIM
Oyuna boş bir arazide başlıyorsunuz. Öncelikle altyapı çalışmalarını tamamlamanız gerekiyor. Sonuçta birkaç saat içinde kurduğunuz şehirde insanlar yaşamaya başlayacaklar. Sonrasında yavaş yavaş binalarınızı dikmeye başlayabilirsiniz. Oyunda her şeyin planlama ve ekonomi olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Kurduğunuz stratejiler tamamen birkaç adım sonrasını düşünerek hayata geçmeli. Şehir planlama sistemi olabildiğince detaylı kurgulandığı için planlarınızı hayata geçirmekte zorlanmıyorsunuz. Fakat oyun ciddi anlamda hatalardan muzdarip ve bu hatalar geliştirdiğiniz bir şehri batıracak kadar ciddi. Örneğin, oyuna giriş yaptığınızda inşa ettiğiniz kocaman şehir tekrar senkronize olamayabiliyor ve inşa ettiğiniz kısımlardan bazılarını yitirebiliyorsunuz. Bu cidden çok ağır bir hata ve bağlantı sorunları daha çok soruna gebe… Sunucu altyapısı halen yeterli değil ve oyuna girmek için sıra beklemek durumunda kalabiliyorsunuz. Evet, oyunun altyapısı gerçekten çok güçlü ve çok esnek ancak siz şehrinizi büyüttükçe yaşadığınız problemler de büyüyor.

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR
SimCity gerçekten iyi bir oyun olmuş ancak daha üzerinde çalışılması gerekiyor. Muhtemelen zaman içinde gelecek olan yama dosyalarıyla oyunun bunca hatası kapanacaktır ancak şu an için cidden sabır gerekiyor çünkü sinir bozucu çok fazla hatayla karşılaşacağınızı bilin. Yakın bir tarihte geliştirici ekip oyundaki bu hataları temizlerse, sunucu kapasiteleri artarsa keyifli bir deneyim yaşayacağınız kesin. Şimdilik biraz beklemekte fayda var.