reklamı kapat

POPÜLER

space

Şimdiye kadar çekilen en detaylı 3D yıldız haritası [Video]

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) , Gaia görevi, galaksimizin bugüne kadarki en detaylı görünümünü veren Samanyolu’nun yeni bir yıldız haritasını çıkardı. Fransız Guyanası Kourou’nun Aralık 2013’te lansmanı yapılan Gaia uzay gözlemevi misyonu, en büyük ve en ayrıntılı 3 boyutlu uzay kataloğunu oluşturmayı amaçlıyor.

ESA bunu oluşturmak için Güneş Sistemi’ndeki en büyük dijital kameradan yararlanıyor. Kameranın 200’den fazla CCD sensörüne ve 1 milyar piksele sahip olduğunu belirtelim. 25 Nisan’da yayınlanan bu yeni veri seti, 1,3 milyardan fazla yıldızın yerini ve hareketini detaylandırıyor. Bağlam için, Mayıs 2016’da ESA tarafından yayınlanan ilk veri seti, sadece iki milyon yıldıza benzer bilgiler içeriyordu.

Paylaşılan yeni bilgilerin tüm dünyadaki bilim insanları tarafından yıllarca kullanılacağını belirtmekte yarar var. ESA’daki Gaia proje bilimcisi Timo Prusti, “Gaia, tüm kozmik ölçeklerde evren anlayışımızı büyük ölçüde ilerletecek”. “En iyi anladığımızı düşündüğümüz bölge olan Güneş mahallesinde bile, Gaia yeni ve heyecan verici özellikler ortaya koyuyor.” diyor.

2020 yılında daha fazla verinin gelmesi bekleniyor

ESA, 2020 yılında yayınlanacak olan son katalogla birlikte, daha fazla veri setinin gelecek yıllarda piyasaya sürülmesini bekliyor. ESA’nın arşiv sitesindeki ilk sürümü şu an itibarıyla erişebilir durumda. Özel bir VR sayfasında 360 derecelik videoların bir koleksiyonunu görüntülemek de mümkün.

Video