reklamı kapat

POPÜLER

Sınıfının en güçlü motor seçeneği ve Türkiye fiyatıyla 2018 Volkswagen Crafter Panelvan [Video]

2017 yılında sınıfının en iyisi olarak ödüllendirilen Volkswagen Crafter, Türkiye pazarına iki farklı versiyonu ve iki farklı gövde tipiyle giriş yaptı.

Geçtiğimiz yılın ödüllü ticari araçlarından bir tanesi olan Volkswagen Crafter, yurt dışında elde ettiği bu başarıyı hatırı sayılır bir pazarı olan Türkiye’de de devam ettirmek istiyor. Bir önceki versiyona göre tamamen geliştirilerek yeniden tasarlanan Crafter; teknoloji, güvenlik ve ekonomi bakımından elini ciddi anlamda güçlendirrirken aynı zamanda sınıfının en güçlü motoruyla geliyor. Buna ek olarak yine sınıfında bir ilk olan 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemiyle, her türlü arazi ve yol koşulunda kolay ulaşım sağlarken, karavan projelerine olan yatkınlık biraz daha artacak gibi gözüküyor.

Motor – Şanzıman

Sınıfının en güçlü motoruna sahip Crafter, Türkiye’de bu motor seçeneğinin iki farklı güç kombinasyonuyla satışa sunuluyor. Burada 2.0 litre hacimli turbo dizel makineye yer veren Volkswagen 140 ve 177 PS gücünde iki farklı seçenekle kullanıcıların karşınıza çıkıyor Volkswagen tarafından yeni geliştirilen 2., litre TDI motor, Crafter ile birlikte ticari araç gereksinimlerine özel dayanıklı ve uzun ömürlü olarak tasarlandığının altı çiziliyor. Türkiye pazarında kendi segmentinde ilk olan 2.0 litre hacimli biturbo dizel motor 177 PS gücün yanında 410 Nm tork sağlıyor. 140 PS güç üreten motor, 100 kilometrede ortalama 7,5 litre yakıt tüketirken, 177 PS gücündeki turbo dizel motor ise, 100 kilometrede ortalama 7,9 litre yakıt tüketimiyle asfalta iniyor.

Sınıfında yalnızca 2018 Volkswagen Crafter tarafından sunulan 8 ileri otomatik vites seçeneği, yakıt tüketimini azaltan ve kesintisiz bir sürüş deneyimi sunan parçalar arasında. Altyapı olarak önden çekişli, arkadan itişli ve 4MOTION dört tekerlekten çekişi ile birlikte kullanılabilen bu 8 ileri otomatik vites yük taşımaya da uygun. Hem sarsıntısız sürüş sağlaması hem de yüke uygun olması sayesinde şehir içi kullanımda ve özellikle ambulanslar için çok uygun bir araç olarak konumlanıyor.

Donanım

Yeni Crafter, baştan aşağı yenilenen dış tasarımıyla da artık çok daha keskin hatlar barındırırken bu tasarım dili kullanıcıya daha fazla ön ve yan görüş sağlıyor. Comfort Plus donanımında standart olarak sunulan LED farlar, yoğun ışıklı ortamlarda dahi aracın çok rahat fark edilmesini sağlayarak, yol güvenliğini artırıyor. Volkswagen’in bu versiyonda üzerinde durduğu önemli noktalardan birisi servotronik direksiyon. Şehir içinde kolay manevra yaparak rahat kullanım sağlayan bu yapı şehir içi mal sevkiyatında ve park etmede kolaylık sağlıyor. Direksiyon düşük hızlarda yumuşayarak kolay bir sürüş sağlarken, yüksek hızlarda da sertleşerek güvenliği artırıyor.

modelin teknoloji ve güvenlik donanımları kısmında ise haberimizin ilk başında da söylediğimiz gibi oldukça ciddi seçenekler mevcut. Standart olarak sunulan İkincil Çarpışma Önleme Asistanı, kazadan hemen sonra bilinç dışı yapılabilecek hareketlerin önüne geçerek, aracı durduruyor ve ikinci çarpışmanın olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Rüzgar Savrulma Asistanı, özellikle viyadüklerde, fırtınalı havalarda ve yüksek süratlerde, Yeni Crafter’ın yola daha sıkı tutunmasını sağlıyor.Yorgunluk Tespit Sistemi ise, sürücünün aracı kullanımıyla ilgili parametrelerine bakarak yorgunluk durumunu tespit ediyor ve sürücüyü ikaz ediyor. Şerit Takip Asistanı, sürücünün bulunduğu şeritten farkında olmadan ayrıldığını tespit ettiğinde direksiyonu sertleştirerek ve sürücüyü uyararak olası kazaları engellemeye yardımcı oluyor. Hız sabitleyici ise, uzun yolda sürücünün konforunu artırmanın yanı sıra uygun hız aralığında ekonomik bir sürüş imkânı sağlıyor. Ülkemizde iki farklı donanım ve iki farklı şasi tipiyle satın alınabilen Crafter’ın fiyatlarıysa şu şekilde:

Comfort – Orta şasi – Standart tavan – 2.0 litre 140 PS – 117.950 TL
Comfort – Orta şasi – Yüksek tavan – 2.0 litre 140 PS – 123.950 TL
Comfort – Uzun şasi – Yüksek tavan – 2.0 litre 140 PS – 129.950 TL
Comfort Plus – Uzun şasi – Yüksek tavan – 2.0 litre 177 PS – 147.950 TL

Video