reklamı kapat

POPÜLER

Sivrisinek öldüren reklam panosu [Video]

Şu sıralar henüz hissetmiyoruz ancak birkaç ay sonra yazın gelmesiyle birlikte o meşhur sahneleri tekrar yaşayacağız: Gecenin bir köründe sivrisinek vızıltısıyla uyanma, terlikle yastıkla sivrisinek kovalama, sivrisinek ilacını bol bulup her yere sürme, sabah bilumum ısırık ve kaşıntıyla uyanma ve kapanış.

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biri olan sivrisinek, aynı zamanda en çok insan öldüren hayvan. Kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riski had safhada olan bu kan emiciler sarı humma, fil hastalığı ve sıtma gibi birçok hastalığa sebep olmakta. Tüm bunları bertaraf etmek için henüz dünya çapında etkin bir çözüm bulunmuş değil ancak en azından Brezilya’da bu konuda çok ciddi bir adım atılmış durumda.

Brezilya’da Rio’nun çeşitli yerlerine konulan billboardlar, reklam göstermek yerine bambaşka bir amaca hizmet ediyor: Zika virüsü taşıyan sivrisinekleri öldürmek. Havaya laktik asit ve karbon dioksitten oluşan bir solüsyon salan reklam panoları, insan nefesini ve terini taklit ediyor. Böylece en uzak 4 kilometre mesafedeki sivrisinekleri kendine çeken panolar, kan emiciler ölene kadar içeriye hapsediyor.

Her biri 192 dolara mal olan reklam panolarının yayılması için ajanslar bu teknolojinin nasıl uygulanabileceğini gösteren bir plan da yayınlamışlar. Söz konusu plana buradan ulaşabilirsiniz.