reklamı kapat

POPÜLER

Mobil cihazları fotosentezle şarj eden akıllı saksı [Video]

Şarja ihtiyaç duyan cihazların sayısında görülen artış, yalnızca prizler ile değil farklı kaynaklarla da cihazları şarj etmeyi önemli hale getiriyor. Bunun için güneş enerjisiyle telefonları şarj edebilen cihazlar, harici piller ve kablosuz şarj istasyonları kullanılıyor. Geliştirilen Bioo adlı saksı ise şarj etmenin çok daha “doğal” bir yöntemini kullanıcılara sunuyor. 

Normal bir saksıdan pek de farklı görünmeyen Bioo, tüm gücünü içerisinde bulunan bitkiden alıyor. Kullanmaya başlamadan önce saksının içine biraz su dolduruluyor ve sonrasında istenen bitki toprağıyla birlikte bu saksıya aktarılıyor. Saksıda bulunan ve taş şeklinde tasarlanan USB girişine şarj kablosu bağlanarak şarj işlemi başlatılıyor. Saksını içerisindeki özel bir sistem, bitkinin fotosentez yapmasıyla birlikte serbest kalan elektronları yakalayarak cihazın şarj edilebilmesini sağlıyor. İstendiği zaman bitki normal bir şekilde sulanabiliyor ve bu teknolojik yapı çiçeğe herhangi bir zarar da vermiyor.

Indiegogo’da istediği 15 bin euro’yu toplamayı başaran proje kapsamında cihazlardan birine sahip olmak için 89 euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor. Kampanya sorunsuz bir şekilde sonuçlanırsa ürünlerin bu yılın aralık ayında destekçilere yollanacağı ifade ediliyor.