reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un Windows Phone’dan yana yüzü gülmüyor

Teknoloji devi Microsoft, merak edilen çeyrek raporunu yayınladı. Açıklanan bilgiler Microsoft’un bazı noktalarda iyi bir gelişim gösterirken bazı alanlarda büyük gerilemeler yaşadığını gözler önüne seriyor. 

Belirtilenlere göre Surface Pro 4 ve Surface Book son çeyrekte oldukça başarılı bir iş çıkarmış durumda. Bu çeyrekte Surface cihazların gelirlerinde yüzde 61’lik bir yükselişin gerçekleştiği göze çarpıyor. Surface tarafında işler bu derece iyiyken akıllı telefon tarafına baktığımızda okların rengi kırmızıya dönüyor. Ocak ve mart ayları arasındaki 3 aylık süreçte yüzde 46’lık bir düşüş yaşandığı görülüyor. İşin ilginç kısmı ise Microsoft’un Android cihaz üreticilerine lisansladığı patentlerden, sattığı telefonlara göre daha fazla kar etmesi. Microsoft’un sadece bu patentleri lisanslayarak 2017 yılında 8,8 milyar dolar gelir elde edebileceği düşünülüyor. Fakat buna rağmen Microsoft’un akıllı telefon pazarından çekilmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Zira Microsoft yalnızca telefon üretmiyor ve tablet, PC ve dizüstü bilgisayarlarla birlikte dev bir ekosistem oluşturmak istiyor. Microsoft’un akıllı telefon alanında atacağı adımlar merakla bekleniyor.