reklamı kapat

POPÜLER

Smart #1

Smart #1 tanıtıldı; kompakt markanın radikal dönüşümü yeni segmentle geldi

 - Güncelleme: 07 Nisan 2022 22:05

30 yıla yaklaşan macerada yepyeni bir döneme geçişi simgeleyen Smart #1, markası için pek çok ilki beraberinde getiriyor.

Elektrifikasyonla birlikte Mercedes-Daimler içerisindeki rolünün de bambaşka bir noktaya taşınacağına dair mesajların verildiği Smart için beklenen gün geldi. Halihazırdaki ürün gamından tamamen farklı bir noktada konumlanacak bir yelpazenin hazırlıklarını sürdüren marka, çalışmaların ilk meyvesini bugün lanse etti. Geely kaynaklı olarak SEA isimli tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilen Smart #1, içerisinde bulunduğu crossover sınıfı gereğiyle de markası için başka bir ilki de beraberinde getiriyor. 4.270 milimetre uzunluk ve 2.750 milimetre aks mesafesi ebatlarına rağmen D segmentine meydan okuyan bir iç yaşam alanıyla dikkat çeken model için marka tarafındaki beklentiler de bir hayli yüksek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Smart #1 için paylaşılan ilk teknik detaylar

Önümüzdeki süreçte Volvo’nun da XC40’ın altında konumlanacak alt segment modelinde yer vereceği platformdan güç olan Smart #1 için ilk rakamsal veriler de paylaşıldı. Batarya tarafında nikel bazlı 66 kWh kapasiteli bir üniteyle geleceği açıklanan modelin fabrika çıkışında 440 kilometreyi bulan menzil vaadi söz konusu. Araçta 0,29 cd’lik sürtünme katsayısı değeri paylaşan Smart, tasarım sürecinde verimliliğin ön planda tutulduğunu vurguluyor. Standart olarak sunulan 150 kW’a kadar hızlı şarj desteğiyle bu bataryanın yüzde 10 seviyesinden yüzde 80’e 30 dakikadan kısa sürede gelebiliyor olması da günlük kullanım ötesinde hayat kurtaracak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

#1 için ilk satışa sunulacak versiyonda arka aksta konumlanan tek elektrik motorunun konumlandırılacağını görüyoruz. 264 beygir güç ve 343 Nm tork üreten bu motorun, aracın genel nitelikleri düşünüldüğünde performans beklentilerini fazlasıyla karşılaması muhtemel. Modelin geliştirildiği platformun birden fazla elektrik motorlu kombinasyonlara destek veriyor olması da önümüzdeki süreç için farklı versiyonlara kapıyı aralık bırakıyor. Kokpit bölümünde 12,8 inçlik multimedya ve 9,2 inçlik sürücü ekranı panelleriyle dikkat çeken Smart #1’in ilk teslimatlarının 2023 içerisinde yapılması hedefliyor.

İLGİLİ HABERLER