reklamı kapat

POPÜLER

Smart 1 SUV

Smart, kendisi için ilk olacak elektrikli SUV modeli için isim kararını netleştirdi

Smart, konsept olarak lanse ettiği SUV modelini pek çok tarafıyla değişim yapmadan seri üretime taşımak için çalışıyor.

Geride bıraktığımız 2021 yılının otomobil tarafındaki almanak kayıtlarına girecek gelişmelerinden birisi de Smart tarafında gerçekleşti. Elektrifikasyon gelişmelerinin bu mini araç üreticisine uğrarken getirdiği devrimle yepyeni bir segmente geçişin kapıları aralanıyor. Münih Otomobil Fuarı’nda konsept olarak lanse ettiği elektrikli SUV modelini seri üretime taşıma çalışmalarına devam eden Smart, aracı Geely ortaklığıyla Çin üzerinden üretim bandına çıkartacak. Günümüz itibarıyla geliştirme süreci devam eden projeden gelen son bilgilerle birlikte, yeni teknik detayların yanına seri üretimde kullanılacak ismi de not etme vaktimiz geldi. Bu kapsamda bir değişim yapılmaz ise, Smart’ın ilk SUV modeli, konseptte olduğu gibi #1 adıyla sokaklara çıkacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Smart #1 SUV için masada görünen tüm teknik parçalar

#1 modelinden gelen son detaylara baktığımızda, aracın kamuflajlı görsellerine rağmen seri üretimde konsepte yakın çizgiler kullanılacağını net şekilde görebiliyoruz. Kendinden sonra gelecek modeller için de yeni felsefenin ilk temsilcisi konumunda olan model için 0,29 cd’lik sürtünme katsayısı da notlarımıza ekleyeceğimiz rakamlar arasında. Smart’ın segmentinde referans olarak nitelendirdiği bu değerin, menzil tarafına etkisi de olumlu olacak. 4.290 milimetre uzunluk, 1.910 milimetre genişlik, 2.750 milimetre aks mesafesi ve 1.698 milimetre yükseklik değerlerleri de seri üretime taşınacak değerler arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kış testleri kapsamında batarya tarafına fazlasıyla önem verdiğini gördüğümüz marka, -40 derecedeki ekstrem koşullarda bile kontrol ünitesinin maksimum optimizasyon niteliklerinden feragat etmeden görevini yerine getirmesi için çalışıyor. Volvo’nun da sahibi olan Çinli devin, İsveçli markanın satışa sunacağı XC20’deki altyapıdan burada da faydalanması bekleniyor. “SEA” adıyla bilinen bu platform üç elektrik motoru ve 700 kilometreye kadar menzile olanak tanıyan büyük batarya desteğine kadar kapsamlı bir kullanıma olanak tanıyor. SEA’nın 800V hızlı şarj mimarisini destekliyor olması da günlük kullanımda büyük fark yaratacak özellikleri arasında. 2022 içerisinde satışa hazır tüm detaylarıyla karşımızda olacak Smart #1 ile ilgili detaylar log.com.tr’de olacak.