reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

SpaceX, Starship için yeni bir “gelecek böyle olacak” videosu paylaştı

Özel uzay şirketi SpaceX, şu an tüm dikkatini geleceği için büyük önem arz eden Starship roket üzerine çevirmiş durumda.

SpaceX, sabah saatlerinde üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı Starship roket için bir etkinlik yaptı ve burada projedeki son durumları aktardı. Direkt olarak Elon Musk tarafından gerçekleştirilen sunum kapsamında firma yukarıda gördüğünüz animasyon videosunu da paylaştı. Burada üzerindeki çalışmalar güzel giden Starship’in kalkışına, ilk ile ikinci bölümün ayrılmasına, yörüngede yakıt ikmaline ve Mars üzerine inişine yer verildi. Firma geleceğin tam olarak böyle olacağını gösterdi.

Elon Musk’ın açıklamasına göre her Starship kalkışı 2-3 yıl içerisinde 10 milyon dolardan daha ucuz olacak. Bu rakam oldukça iyi çünkü şu an her bir Falcon 9 kalkışı 60 milyon dolar tutuyor.

Yeniden kullanılabilirliğin merkezde yer aldığı yeni uzay aracı, gelecekte firmaya günde üç farklı kalkış getirebilecek. Starship ile bir araya gelen iki aşama üzerinden dünyanın en güçlü kalkış sisteminin sahibi olacak SpaceX, geleceğin roketi ile kalkışları Starbase isimli özel bir istasyondan yapacak. Bu istasyonda yayınlanan videoya göre birinci bölümü havada tutabilen kollar dahi olacak.

SpaceX’in geleceği için hayati önemi bulunan uzay aracı Starship, kısaca üzerinde geçmek adına toplam 6 farklı Raptor motoru ile üstte yer alıyor, altta ise tam 29 Raptor motorunu taşıyan Super Heavy roket bulunuyor.

İki teknoloji harikasını bir araya getirerek tam 120 metrelik bir dev oluşturan SpaceX, bu kombinasyon ile insanoğlunu Mars’a götürme konusunda çok kararlı konumda. Starship ile bundan önce birçok insanlı ve insansız görev gerçekleştirecek firma, sınırları zorlama konusunda kesinlikle yerinde saymıyor.

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket