reklamı kapat

POPÜLER

vero

Son dönemlerin en popüler uygulaması Vero hakkında bilmeniz gereken her şey

Sosyal medyayı kasıp kavuran ve bir anda beklenmedik bir ilgiyle karşılaşan Vero hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Öncelikle “Vero nedir?” sorusunu cevaplayalım. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde ayrıntılarına değindik ancak Vero en basit tabirle bir sosyal medya uygulaması. Mobil cihazınıza indirdiğiniz uygulama Instagram’la Facebook arası bir deneyim sunuyor ancak ikisini de karşılamıyor. Arkadaşlarınızı ekleyip takipçi edinebileceğiniz uygulamada kişileri yakın arkadaş, arkadaş ve tanıdık olmak üzere 3 farklı gruba ekleyebiliyorsunuz. Paylaşımlarınızı yaparken hangi grupları dahil edeceğiniz de yine sizin kontrolünüzde. Veri madenciliği yapmadığı söylenen uygulama ilk 1 milyon abone için ücretsiz olduğunu duyurmuştu. Daha sonra platformu reklamsız tutmak için diğer abonelerden yıllık cuzi bir ücret talep edileceği söyleniyor. Özellikle arayüzü hayli güzel olan uygulamanın kötü yanlarına bakalım şimdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden bu kadar popüler oldu?

2015’ten bu yana var olan Vero, son günlerde gördüğü büyük ilgiyle beraber “Neden bu kadar popüler?” sorusunu da akıllara getirdi. Bunun en önemli sebeplerinden biri Instagram ve Facebook’ta baskın şekilde hissettiğimiz algoritma tabanlı bir haber akışı sunmaması. Yani en son paylaşılan haber en üstte kalıyor. Instagram’ın güzel zamanlarında olduğu gibi.. Bir diğeri ise insanların farklı bir sosyal medya arayışına girmiş olmaları. Uygulamanın etkileyici ve kolay arayüzü kullanıcılara yardımcı olmuş gibi görünüyor.

En önemli bir diğer etmense platformda reklam olmaması. Reklamsız bir sosyal medya kulağa bu günlerde garip geliyor. Ancak uygulama bunu kullanıcılarına en azından şimdilik sağlıyor. Devam ettirmek için de 1 milyon üye kontenjanı dolunca uygulamayı kalan üyeler için ücretli yapmayı planlıyordu. Kısacası uygulama, sosyal medya severlere bir “kaçış” sunuyor. Aynı zamanda “İlk 1 milyon üyeye ömür boyu ücretsiz” cümlesi de kullanıcıların uygulamaya akın etme sebepleri arasında yer alıyor.

Uygulama yaptığı son açıklamada ise “ücretsizlik” özelliğinin kapsamının genişletildiğini açıkladı. Şimdilik sayı ise verilmedi. Abonelik ücreti üzerine de çalışmaların devam edildiği belirtiliyor. Ücretsiz kayıttan yararlanmak için bir süre daha kullanıcı akını devam edecek gibi görünüyor.

vero

Vero neden yavaş?

Ancak bu Vero’nun iyi bir uygulama olduğu anlamına gelmiyor. Uygulama beklenenin üstünde bir ilgiyle karşılaşması sonucu şu aralar çok yavaş çalışıyor. Bol bol hata veriyor ve server bağlantıları da sık sık kopuyor. Haliyle kullanmak bir süre sonra işkenceye dönüşebiliyor. En basit işlemin dahi uzun sürdüğü bir sosyal ağda bulunmayı kimse istemez. Uygulama henüz son sürümünde değil. Teknik sıkıntıları da bundan kaynaklanıyor. Ancak bu sıkıntıları çözmek için çalıştıkları da açıklandı.

vero

Kimin uygulaması?

Akıllara takılan bir diğer soru da uygulamanın sahibinin kim olduğu ve bu konuda elleri temiz birinin uygulamanın arkasında olduğunu söyleyemeyeceğiz. Vero’nun kurucusu Lübnanlı bir iş adamı ve milyarder olan Ayman Hariri. Hariri’nin şöhreti ise hayli kötü. Eski Lübnan Başbakanı Rafic Hariri’nin oğlu olan Ayman Hariri geçmişte ailesinin inşaat şirketinde CEO görevinde çalışıyordu. 31 bin şirket çalışanının maaşlarının ödenmediği devasa bir skandal Hariri’nin geçmişinde bulunuyor. Vero için şimdilik böyle bir şikayet yok ancak Hariri’nin kötü ünü uygulamaya da zarar veriyor.

Hesap nasıl siliniyor?

Uygulamanın bir diğer ilginç yönü ise istediğiniz an hesabınızı silemiyor olmanız. Hesabı silmek için 2 yöntem sunuluyor. Birincisi Vero’nun internet sitesinden istekte bulunmak. Diğer seçenek ise uygulama içinden hesabın silinmesi için istekte bulunmak. Bunun için Profil simgesine tıklıyor, daha sonra solda çıkan soru işareti seçeneğini seçiyorsunuz. “Kiminle iletişime geçmek istersiniz?” sorusuna “Hesabımı sil” yanıtı verince hesabınız hemen silinmiyor. Sistem bu isteğinizi işleme sokuyor ve birkaç gün içinde hesabınızın kalıcı olarak silindiğine dair size e-posta atıyor.

Vero’nun şüphesiz kullanıcıları fazlasıyla rahatsız eden pek çok yanı var. Ancak öte yandan Facebook ve alt uygulamalarının da ellerinin temiz olmadığını hatırlatalım. Sosyal medyada korunmanın tek yolu sosyal medyayı kullanmamak ne yazık ki.