reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Son zamanların en popüler bilim kurgu dizisi Westworld’ün ilham kaynakları

HBO‘da başlayan Westworld kısa zamanda izleyicilerin ilgisini çekmeyi başardı. Lisa Joy ve Jonathan Nolan tarafından yaratılan dizi teknolojik gelişimin ulaşabileceği son noktayı ve yapay zekalara dair etik soruları konu ediyor. Peki bu başarılı dizi oluşturulurken hangi yapımlardan ilham alındı?

Öncelikle asıl kaynağı ele alalım. Orijinal Westworld, Michael Crichton tarafından yaratıldı. 1973 senesinde vizyona giren bu yapım yakın bir gelecekte geçiyor ve vahşi batı temasına sahip bir parka yaşananları konu ediyordu. Farklı bölümlerden oluşan parkta yapay zekaya sahip androidler bilinç kazanmaya başlıyor, bu durum da büyük bir faciaya sebep oluyordu. HBO yapımı Westworld aynı konuyu modern bir şekilde, işin içine etik soruları ve tanrı kompleksini de katarak ele alıyor. Ancak elbette yapımın tek ilham kaynağı orijinal film değil. Gelin bir de Westworld dünyasını besleyen diğer yapımlara göz atalım.

jurassic-park

Jurassic Park

Steven Spielberg’in yönettiği Jurassic Park akla ilk gelen yapımlardan biri oluyor. Burada nesillerinin tükenmesinden çok sonra dinazorlar klonlanıyor. İnsanların ziyaret edebileceği tropik bir adada dinazor temalı bir parkta toplanıyorlardı. Klonlanan bu canlıların insanlara saldırması uzun sürmüyordu. Sadece belli bir temaya sahip park konsepti bile iki yapım arasındaki paralelliği gözler önüne seriyor.


a-i

A.I.

Liste bir başka Steven Spielberg yapımı olan A.I. ile devam ediyor. Bu film de insanların yapay zekaya sahip robotlar geliştirmeyi başardığı bir dönemde geçiyor. Dışarıdan bakıldığında bir insandan farksız görünen, küçük bir çocuk olduğunu düşünen David‘in maceralarını konu ediyor. Westworld’de yer alan “Gerçeğinden ayırt edemedikten sonra fark eder mi?” sorusu burada da ele alnılıyor.


lost

Lost

Reddit kullanıcıları daha şimdiden Westworld’ü yeni Lost ilan etti bile. Peki iki yapım arasında ne gibi benzerlikler var? Game of Thrones‘un başarısını yeniden yakalamak isteyen HBO gizemlerle dolu bir yeni yapımla karşımızda. Tıpkı Lost’ta olduğu gibi burada da yanıtlanmamış bir sürü soru var. Üstelik siyahlı adam parkın içinde gizli bir seviyenin peşinde koşuyor. Lost’takiler de zamanla adanın farklı alanlarını keşfediyor, yer altında gizlenen bölümü buluyordu.


gta

Grand Theft Auto

Westworld gerçek gibi hissettiren, insanların basit içgüdülerini tatmin etmesine yardımcı olan sahte bir park olmasıyla dikkat çekiyor. Kısaca GTA ismiyle anılan bu oyun serisi de aynı mantığı oyun dünyasına taşıyor. Burada oyuncular yasa dışı tüm aktiviteleri gerçekleştirebiliyor. Caddelerde korku salıp, hırsızlık yapıyor ve istedikleri her şeyi elde edebiliyorlar. Bu anlamda Westworld, GTA’nın gerçek hayata taşınmış versiyonu gibi hissettiriyor.


bioshock

BioShock

Dizinin yaratıcılarından Jonathan Nolan, BioShock oyun serisinin büyük bir hayranı olduğunu daha önce dile getirmişti. Nolan ve eşi Lisa Joy, Westworld’ün hazırlıklarına devam ederken bu seriden de etkilenmiş görünüyor. İlk oyunda kendisini Rapture isimli bir denizaltı şehrinde bulan ana kahramanımız birçok etik tercih yapmak zorunda kalıyordu. İki yapım temel olarak etik sorular ve tercihler noktasında örtüşüyor.