reklamı kapat

POPÜLER

Sony Alpha a290L

Gövde, 18-55 mm’lik lens, şarj ünitesi ve şarj ünitesi kablosu (kısa kablo kullanımı zorlaştırıyor). Ürünü ilk elinize aldığınızda dikkat çeken malzeme kalitesi oluyor. Makineyi tuttuğumuz ‘grip’ tabir edilen yerlerde kullanılan malzeme oldukça yumuşak ve zevkli bir tutuş sağlıyor. Makinenin kalan kısımları ise biraz basitlik hissi veriyor ancak kullanılan malzemenin plastik oluşu makinenin hafif
olmasını beraberinde getirmiş.

BİLGİ EKRANI
Alpha a290, hem MS Pro Duo hem de SD hafıza kartlarını aynı anda kullanmaya imkân veriyor. Bu da kullanıcıların makineyi tercih etmesi için önemli bir neden. Üründe mini HDMI bağlantı noktası da mevcut. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafları monitör veya TV’nizden görüntüleyebiliyorsunuz. Dikkatinizi çektiyse yalnızca ‘fotoğraflarınızı’ dedik çünkü Alpha a290 video çekemiyor. Fotoğraf makinelerinin kameralarıyla klipler, reklamlar ve filmlerin çekildiği günümüzde makinenin video kaydı yapamaması bir eksi olarak görülebilir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi makine giriş seviyesi. Bu nedenle her özelliğin bulunmasını beklemek haksızlık olur. Makinenin bir diğer güzel özelliği de DSLR makinelere pek aşina olmayanların bile kolayca fotoğraf çekmesini sağlayacak olan bilgi ekranı. Şekil ve grafiklerle zenginleştirilmiş bu ekranı kullanarak ayar yapmak ve iyi fotoğraf çekmek çok kolay.

TATMİN EDİCİ PERFORMANS

Gelelim makinenin kullanımına ve fotoğraf performansına. Makineyle hem gündüz hem de gece, açık ve kapalı alanlarda fotoğraf çekme imkânımız oldu. Alpha a290’la birlikte gelen 18-55 mm’lik lensle gün ışığında kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor. Makinenin 9 noktalı AF özelliği gündüz çekimlerinde çok iyi işlev görüyor. Ancak aynı şeyi ışığın az olduğu ortamlardaki çekimler ve gece çekimleri için söylemek zor. Makinede AF ışığının olmayışı, AF’nin yalnızca flaşla birlikte devreye girmesi de bir eksi. Gece flaşsız çekimlerde ISO değeri olarak 800’e kadar makul sonuçlar almak mümkün ama 1600 ve 3200 ISO değerlerinde çekilen fotoğraflar çok kumlu. Özellikle ISO’nun 3200 olduğu fotoğraflardaki kumlanma oldukça rahatsız edici. Son olarak titreşim engelleyici SteadyShot özelliğinin çekimlerde iyi bir performans verdiğini söyleyelim ve toparlayalım. Alpha 290, DSLR kullanmaya yeni başlayanların tercih edebileceği orta karar bir makine. Beklentileriniz yüksek değilse sizi memnun edecektir. Fiyat/performans olarak da iyi bir seçim görünüyor.

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
MS PRO DUO ve SD/SDHC kart desteği, SteadyShot, hafiflik.

EKSİLER

Malzeme kalitesi, video çekememesi, düşük gece performansı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 14.2 MP

Algılayıcı
• CCD sensör

ISO
• 100-3200

Ekran
• 2.7 inç LCD

Flaş
• 5 metre etkili tepe flaşı

Hafıza
• MS Pro Duo , MS Pro Duo HG
• MS Pro Duo HX, SD, SDHC

Bağlantılar
• USB, HDMI

Boyutlar

• 128.1 x 97.1 x 79.6

Ağırlık
• 456 gram