reklamı kapat

POPÜLER

Sony, dünya genelindeki konsol satışlarında Microsoft’u geçti

Yıl sonunda yaşanan tatil sezonu, üreticiler için büyük önem taşıyor. Çünkü bu sezon satışların büyük oranda arttığı bir dönemi ifade ediyor. Araştırma şirketi IDC‘nin oyun konsolları ve eğlence üzerine yayınlanan bir raporu, oyun pazarındaki hareketliliği gözler önüne seriyor olmasından ötürü önemli. IDC, 2012-2016 yıllarını ve bu dönemdeki öngörülerini kapsadığını belirttiği raporunda Sony‘nin, son yaşanan tatil sezonunda Microsoft‘u globalde geride bıraktığını açıkladı. PlayStation 3‘ün dünya çapındaki satış oranı 77 milyona ulaşırken Xbox 360‘a bakıldığında bu sayının 76 milyonda kalmış olduğu görülüyor. Bunlar, konsolların dünya genelindeki toplam satışları.

Bu durum, Microsoft’un oyun konsolunun daha yaygın olduğu genel kanısının aksini ispat ediyor. Evet, Sony PlayStation 3, ABD ve Kanada’da Xbox’ı yakalamak için çok mücadele etti ancak Kuzey Amerika’da lider yine Microsoft oldu. Ancak dünya geneline bakıldığında manzara artık değişti. Sony’nin PS3’ünün Xbox 360’tan daha genç olduğu düşünülürse bunu bir başarı olarak nitelendirmek doğru olacaktır.

IDC raporunda ayrıca oyun konsollarının ve disk bazlı video oyunları satışlarının, gelişen dijital oyun pazarına rağmen devam edeceğini belirtiyor. IDC yöneticilerinden Lewis Ward, son kullanıcıya dijital oyunlar sunan alternatif platformların, 2013 ya da 2014’te üç büyük konsol üreticisinin önünde engel teşkil edemeyeceğini ifade ediyor.