reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Sony, özel PlayStation oyunlarını PC’ye daha çabuk getirmek istiyor

 - Güncelleme: 15 Şubat 2024 19:34

Son çeyrek açıklamaları kapsamında açıklama yapan Sony, PlayStation oyunlarını PC tarafına daha çabuk getirmek istiyor.

Sony bu aralar PlayStation 5 için dikkat çeken açıklamalarda bulunuyor. Örneğin şirket kısa süre önce “Slim” sürümü gelen, “Pro” sürümü üzerinde de çalışıldığı bilinen konsolun “yaşam döngüsünün ikinci aşamasına” girdiğini söyledi. Sony, buna ek olarak PlayStation 5 için bu yıl büyük bir birinci parti oyun piyasaya sürmeyeceğini de doğruladı. Birinci parti büyük oyunları 2025 Mart ayı sonrasına atan firma, bu açıklaması ile PS5 için bu yıl hiçbir büyük oyun çıkmayacak demedi. Bazı büyük yani “AAA” PS5 oyunları gelecek ancak bunlar birinci parti olmayacak. Bu arada Sony’nin özel PlayStation oyunlarını PC tarafına daha çabuk getirmek istediği de dile getiriliyor. PC oyunlarından çok büyük gelir elde eden firma, biliyorsunuz son dönemde çok sayıda PS oyununu PC’ye getirdi ve bunlardan ciddi gelirler elde etmeyi başardı. Sony’nin yeni dönemde oyunlarının konsol ile PC çıkışı arasındaki farkı ne kadara düşüreceği bilinmiyor ancak farkın kapatılması kesin olarak isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

31 Aralık 2023 itibarıyla 54,8 milyon adet PlayStation 5 sattığını duyuran ve yüksek ihtimalle şu an 55 milyon satışı geride bırakan Sony, sadece son çeyrekte 8,2 milyon yeni PS5 satışı gerçekleştirmiş durumda. Son çeyrekte PS5 ve PS4’te toplam 89,7 milyon oyun satan marka, PlayStation Network’te aylık 123 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını da duyuruyor.

Bundan önce ise bir PS5 güncellemesi dikkat çekmişti. Yakında her PlayStation 5 sahibinde açılacak yeni bir güncelleme ile beraber DualSense ve DualSense Edge kontrolcülerin hem dahili hoparlör özelinde ses seviyesi artırılacak hem de yapay zekâdan güç alınarak mikrofon kalitesi hatırı sayılır oranda iyileştirilecek.

Burada özellikle arka plan gürültüsünün ortadan kaldırılmasına odaklanılacak, yeni sürümle beraber eğer ekran paylaşma özelliğini kullanırsanız, arkadaşlarınız oyununuzla etkileşim kurmak için işaretçileri ve emoji tepkilerini kullanabilecek. Ayrıca bu sürüm ile beraber PS5’teki güç göstergesinin parlaklığı kontrol edilebilecek. Burada kişilere düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç farklı seçenek sunulacak.

Bu aralar PlayStation denildiği zaman akla geçtiğimiz günlerde bir iddia olarak ortaya çıkan yeni bir portatif versiyon geliyor. Kaçıranlar için satıştaki model PlayStation Portal birçok kişinin hayal ettiği gibi çıkmayan bir taşınabilir oyun cihazı oldu. Buradaki yeni iddialar ise beklenen bağımsız yapıdaki yeni bir cihazın yolda olabileceğini gündeme getiriyor.

AMD APU’yu temel alacak denilen bu portatif oyun makinesinin, oyunları yerleşik olarak oynatacağı ve PS5 yanında PS4 oyunlarına da destek vereceği söyleniyor. Bunlar haricinde şimdilik başka bir detayın olmadığı ürün, şimdiden büyük merak uyandırıyor ve elbette kesin değil ancak yüksek ihtimalle 2025 çıkışı hedeflenerek geliştiriyor.

PlayStation 5 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın