reklamı kapat

POPÜLER

Sony Tablet S incelemesi

Çağımızın en çok konuşulan teknolojik ürünlerinden tabletler, evrimini hızla sürdürüyor. Tablet dünyasının lideri Apple karşısında Android, birçok modelle rakibini yakından takip ediyor. Apple gibi kendi işletim sistemini geliştirmeyen firmalar için tek tercih Android. Sony de yeni tabletinde Android işletim sistemini tercih etmiş. Sony yeni teknolojiler ve cihazlarda aceleci davranmak yerine emin adımlarla ilerleyip en ince detayına kadar düşünülmüş işler ortaya koymayı hedefleyen bir firma. Dolayısıyla tablet konusunda da geç kaldığını söylemek özellikle Tablet S modelini gördükten sonra pek doğru olmaz. Sony Tablet S, daha ilk başta tasarımıyla dikkat çeken hoş bir ürün. Tablet katlanmış bir dergi gibi görünüyor. Alt tarafı daha ince, üst tarafı daha kalın ve yuvarlak olan tasarım gerçekten kusursuz bir denge sağlıyor. Bu sayede cihazı tek elde güvenle ve rahatça tutabiliyorsunuz. Aynı zamanda kalından inceye giden tasarımı sayesinde masa üzerinde kullanırken de başka hiçbir tablette olmayan bir ergonomi sunuyor. Android 3.1 işletim sistemiyle çalıştığından ön yüzde herhangi bir kontrol tuşuna ihtiyacı yok. Bu sayede kullanımı çok basit ve sade bir tablet ortaya çıkıyor. Cihazın sol yanında standart 3,5 mm stereo ses çıkışı bulunuyor. Yine bu yanda plastik bir kapak altında MicroUSB bağlantısı ve SD kart yuvası konumlandırılmış. Sağ yanda ise güç düğmesiyle ses kontrol tuşları bulunuyor. Yan yüzler içeri doğru eğimli böylece tuşları ve bağlantıları görmemenize rağmen parmağınızla sorunsuz bir şekilde bulup kullanabiliyorsunuz. Sony Tablet S üzerinde bunun gibi onlarca başarılı detay bulunuyor. Bu da kuşkusuz firmanın tecrübesi ve vizyonundan kaynaklanıyor. Cihazın şarj ve çevre birimleri için kullanılan bağlantısı alt kısımda sola yerleştirilmiş. Yatay bağlantı sayesinde fişe takılıyken kablo veya kablo ucu kullanım ergonomisini bozmuyor. Cihazın arka yüzü kaymayı önleyecek şekilde dokulu bir kaplamaya sahip. Ayrıca dört adet ayak görevi gören minik çıkıntı sayesinde masa üstünde sabit bir pozisyonda kullanılabiliyor.

ANDROID 3.1 VE SONY GELİŞTİRMELERİ
Sony Tablet S, Android işletim sisteminin son sürümüyle, 3.1 Honeycomb ile çalışıyor. 16 GB’lık Wi-Fi+3G modeli ise Android 3.2 sürümüne sahip olacak. Sony hem bazı yeni özellikler hem de performans açısından Android üzerinde bazı geliştirmeler uygulamış. Son kullanıcı için ortada somut bir şey görünmeyebilir fakat kapasitif dokunmatik ekranın tepkisinin diğer Android tabletlere göre açıkça daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu Sony’nin Quick Touch teknolojisinin ürünü. Sony tarafından eklenenler bununla sınırlı değil. Firma standart uygulama simgelerini kendi çizgisine uyacak şekilde değiştirerek tek bir stile oturtmuş. Her simge gayet anlaşılır bir şekilde elinizin altında bulunuyor. Standart arayüzde olmayan yeni kısayollar da daha fazla uygulamaya ana ekrandan tek dokunuşla ulaşma imkanı sunuyor. Sol üstte arama motorunun yanına eklenen kısayol widget’ına sık kullandığınız dört uygulamanın minik kısayollarını ekleyebiliyorsunuz. Ürettiği tüm ürünlerde olduğu gibi Sony Tablet S üzerinde de birçok yazılım bulunuyor. Favorites adı verilen uygulama, tüm tablet içeriğine harika bir arayüz üzerinden ulaşma imkanı tanıyor. Oyunlar, fotoğraflar, müzik, video ve internet kısayolları hoş ve kullanışlı bir ekranda listeleniyor. Tam da bu uygulamadan bahsederken cihazın ses efektlerine de değinelim. Arayüz ile dokunarak etkileşimde bulunurken çoğu yerde oldukça başarılı ses efektleri kullanılmış. Sony Tablet S, sahip olduğu stereo hoparlörler sayesinde bu efektleri de stereo oynatarak cihazı kullanmayı çok eğlenceli bir hale getiriyor. Tableti kullanmanın verdiği haz, Sony ekran teknolojisi sayesinde artırılmış. Yüksek çözünürlüklü ekran Sony TruBlack teknolojisine sahip ve yüksek kontrast ile doygun renklerle harika bir görüntü sunuyor. Özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolara göz atarken çok eğleneceğinizden eminiz. Video ve fotoğraflar albümünde liste ve simgeler halinde görüntüleme seçeneklerinin yanı sıra üç boyutlu görünüm seçeneği de bulunuyor. Kamera açısı biraz eğilerek sağlanan derinlik sonrasında gerçek bir masaüstündeki albüm kutuları gibi serbest bir alan sunuluyor. İstediğinizi tutup sürükleyebiliyorsunuz. Müzikçalar uygulaması da gerçekten çok ama çok başarılı. Kusursuz bir arayüz, harika geçiş efektleri ve şüphesiz kaliteli ses ve detaylı seçenekler mevcut. Müzik dinlerken tam ekran mükemmel görselleştirmeleri izleyebiliyorsunuz. Sony, uygulama ile birçok ek özellik sunuyor. Dinamik normalleştirici sayesinde parçalar arasındaki ses farkı azaltılıyor. xLOUD özelliği dahili hoparlörlerin daha yüksek ses vermesini sağlıyor. Clear Phase ise sesi dahili hoparlörlerden daha iyi duyulacak şekilde düzeltiyor.

DAHA FAZLA UYGULAMA VE OYUN
Sony’nin Tablet S’te kullandığı kendine özgü teknolojilerinden biri de Quick View. Quick View ile web sayfalarının yüklenme süreleri kısalıyor. Sayfayı ağırlaştıran görsel ya da videoların yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan sayfada gezinmeye başlayabiliyorsunuz. Social Feed Reader isimli uygulama sayesinde Facebook ve Twitter hesaplarınızı tek ekran üzerinden yönetebiliyor ve takip edebiliyorsunuz. Tek elde ergonomik bir tutuş sunan Tablet S
ile dijital kitap okumak da büyük zevk. Sony bunun için Reader isimli uygulamasını sunuyor. Sony Tablet S üzerinde sunulan en faydalı uygulama Remote Control yani uzaktan kumanda. Alternatiflerinden farklı olarak öğrenme özelliğine de sahip olan uygulama ile TV, Blu-ray oynatıcı, ev sinema seti ve hatta tanıttığınız zaman klima bile uzaktan kumanda edilebiliyor. Böylece evinizdeki tüm kumandalı cihazları Tablet S üzerinden yönetebiliyorsunuz. Üstelik rakiplerinden çok daha güzel ve kolay kullanımlı bir arayüz üzerinde. DLNA desteği de sunan cihaz evinizdeki DLNA uyumlu TV’ye küçük bir parmak hareketiyle içerik paylaşma imkanı tanıyor. Tablet üzerinde bulunan microUSB bağlantısı USB Host özelliği sayesinde çevre birimleri bağlamak için kullanılabiliyor. Böylece harici diskinizi tablete bağlayıp, Sony tarafından sunulan File Transfer isimli harika uygulamayı kullanarak dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Uygulama gerek arayüz gerek sunduğu özellikler açısından çok başarılı. Tablete daha fazla uygulama yüklemek için Android Market uygulamasını kullanabileceğiniz gibi Sony tarafından sunulan Select App uygulamasını da kullanabiliyorsunuz. Bu uygulama Sony Tablet S için en iyi uygulamaları sizin için derliyor. Gelelim oyunlara. Çünkü Tablet S, PlayStation sertifikalı ilk Android tablet. Evet yanlış okumadınız, PlayStation! Tablet S üzerinde Sony tarafından Android’e aktarılan PlayStation 1 ve PSP oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Cihazla birlikte meşhur Crash Bandicoot ve Pinball Heroes oyunları geliyor. PlayStation’dan bire bir aktarılan Crash Bandicoot özellikle çocukların çok seveceği bir oyun. Fakat farklı bir platformdan aktarıldığından çözünürlük çok iyi değil. Oyunu açtığınızda ekranın iki yanına aşina olduğunuz PlayStation tuşları yerleşiyor. Üstelik bu tuşların boyut ve konumlarını dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Böylece sevdiğiniz, bildiğiniz oyunları aynı performansla tablet üzerinde de oynayabiliyorsunuz. Pinball Heroes ise tam ekran çalışan bir oyun. Birden fazla tilt makinesi üzerinde eğlenceli dakikalar geçirmek için ideal. Henüz oyun seçenekleri az olsa da hızla artacağından kuşkumuz yok. NVIDIA Tegra2 işlemciye sahip Sony Tablet S genel performans açısından göz dolduruyor. Tek fark ettiğimiz sorun teste gelen cihazda müzik çalarken veya video oynatırken yatay, dikey konumlar arasında geçiş yaptığınızda müzikte veya videoda çok kısa bir kesilme olması. Bu sorun Sony’nin yazılım müdahalesinden kaynaklanabileceği gibi Android işletim sisteminin kendisi ile ilgili de olabilir. Bir iki ufak sorun dışında tamamen özgün bir Android tablet olan Sony Tablet S, sıra dışı ergonomik tasarımı ve sunduğu özellikleriyle tartışmasız en iyi Android tabletler arasına girecek.