reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sony Xperia XA2 Ultra

Sony ve mobilde anlam verilemeyen kamera başarısızlığı

Bunu her zaman söylüyoruz. Sony gerçek anlamda dünyanın en iyi kamera sensörlerini geliştiriyor. Bu konuda tartışmasız dünya lideri olan firma, maalesef bu kaliteyi bir türlü mobile getiremiyor. Xperia XA2 Ultra modeli de kamera açısından rakiplerine oranla geride kalıyor.

Fotoğraf makinesi ve akıllı telefonların kamera performanslarını bilimsel olarak değerlendiren DxOMark‘ın son konuğu Sony Xperia XA2 Ultra oldu. Şirketin yılın başında tanıttığı modellerinden olan Ultra, yapılan inceleme sonucunda ortalama 75 puan aldı. Telefon bu puanla Samsung Galaxy A8, Galaxy S6 Edge, Xiaomi Mi Note 3, HTC U11 ve iPhone 7 gibi cihazların gerisinde kalıyor. Arkasında tek, önünde ise iki adet kamera yer alan telefon, yine de hiçbir şekilde öne çıkamamış gibi duruyor. Detaylara baktığımız zaman telefonun genel olarak ciddi detay kaybı yaşattığı belirtiliyor. Bazı renk bozulmalarını sıkça gösteren Sony Xperia XA2 Ultra, sınırlı dinamik aralığıyla da öne çıkamamış gibi görünüyor. Olumlu olarak renkleri iyi işlediği belirtilen akıllı telefon, dokulu alanlarda düşük kumlama performansı veriyor. Pozlamayı doğru ayarlayabilen Ultra, video tarafında da çok öne çıkamıyor. Titreşim engelleme sistemi iyi bulunan model, maalesef video tarafında da ciddi detay kaybı yaşatıyor. Çift ön kameraya rağmen “özçekim için iyi değil” denilen telefon, orta seviye için kabul edilebilir sonuçlar sunuyor yorumuyla karşılaşıyor. Ancak bu firmanın alandaki uzmanlığına hiç yakışmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony mobilde öne çıkamıyor

Hatırlarsınız geçtiğimiz gün Sony Mobile Türkiye’den çekiliyor iddiası ortaya çıkmıştı. Direkt olarak sızıntı uzmanı Evan Blass’tan gelen paylaşımda “Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki Sony Mobile hayranlarına kötü haber. Şirketin bölgede ekim gibi tüm operasyonlarını durduracağını ve ofislerini kapatacağını duydum.” açıklamasını yer alıyordu. Şirket buna resmi bir açıklama da yaptı:

“Karlı büyümeyi sürdürmek için uygulanan tedbirlerimizin bir parçası olarak, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’de pazar durumunu dikkatle izliyor ve iş fizibilitemizi gözden geçiriyoruz. Bu doğrultuda şirket olarak Ortadoğu, Türkiye ve Afrika’daki operasyonlarını küçültme olasılığını araştırıyoruz.”

DxOMark‘ın listesinde en iyi kamera performansı bulunan Sony akıllı telefon Xperia ZZ Premium olarak görünüyor. Ortalama 83 puanı bulunan telefon, birçok Xiaomi cihazın gerisinde kalıyor. Bu da Sony için gerçekten anlam verilemeyen bir detayı oluşturuyor. Fotoğraf makinesi pazarını ürettiği sensörler ile fetheden firma, mobilde hiçbir şekilde öne çıkamıyor. DxOMark kamera kategorisinin ilk sırasındaki tüm modellerde ise Sony sensör yer alıyor. Ayrıca Sony fotoğraf makineleri de üst sıraları domine ediyor.

İlgili Video

Şirketin en son modellerinden