reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia SP incelemesi

XPERIA Z’NİN ARDINDAN SONY’NİN YENİ NESİL AKILLI TELEFONLARI GELMEYE DEVAM EDİYOR. BİRÇOK ÖZELLİĞİYLE OLDUKÇA ÜSTÜN BİR AKILLI TELEFON OLAN XPERIA SP, BEKLENTİSİ ÇOK YÜKSEK OLMAYAN KULLANICILAR İÇİN İDEAL

Sony, amiral gemisi Xperia Z ile uzun zamandır peşinde koştuğu ivmeyi yakalamayı başardı. Teknoloji camiasının beğenisini kazanan telefon kullanıcılardan da yoğun bir ilgi görüyor. Android cephesindeki en büyük savaş HTC One, Samsung Galaxy S4 ve Xperia Z arasında yaşanıyor. Ancak bu üst sınıf telefonlar yüksek fiyatlarından ötürü her teknoloji meraklısının bütçesine uymuyor. Her marka da bunun farkında ve daha düşük teknik özelliklere sahip modellerle kullanıcıları kendi taraflarına çekmeye çalışıyor. Sony’nin bu alandaki silahlarından biri Xperia SP.

Xperia Z kadar göz alıcı olmasa da SP’nin de tasarımı oldukça güzel. Bizim incelediğimiz beyaz renkli model, metalik gri kenar çerçevesi, metal açma kapama düğmesi ve kamerayı çevreleyen metal halka yapısıyla beğenimizi kazanmayı başardı. En fazla hoşumuza giden tasarım öğelerinden biri ise alt kısımdaki saydam şerit oldu. Bu şerit seçtiğiniz temaya, çalan müziğe ve o an görüntülediğiniz fotoğrafa göre renk değiştiriyor. Ayrıca arayüze eklenen ufak bir ayar sayesinde cevapsız çağrı, SMS, alarm gibi bildirimlerde bu LED’in farklı renklerde ışık vermesini sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede ekran kilidini açmadan hangi bildirimi aldığınızı anlayabiliyorsunuz.

İnce arka kapağı plastikten olan telefonu boydan boya saran çerçeve ise metal. Bu dayanıklılık anlamında büyük bir artı tabii ki. Sağ tarafında kamera, açma/kapama ve ses düğmeleri bulunan Xperia SP’nin üst tarafında kulaklık girişi, sol tarafında ise micro-USB bağlantı noktası yer alıyor. Kolayca çıkabilen ve bastırdığınızda hafifçe içeri doğru oynayan arka kapağın altında ise micro-SIM girişi ve microSD kart yuvası bulunuyor. Telefonun pilinin üzerinde özel bir etiket var, bu nedenle pilin değiştirilmesi mümkün değil. Elde duruşu konforlu olan telefon 155 gram ağırlığıyla rakiplerine kıyasla bir parça daha ağır. Bu haliyle hem elde hem de cepte taşınırken varlığını hissettiriyor.