reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia X incelemesi

Sony Xperia markasını yeniledi. Yeni baştan tasarlanan Xperia’ların ilk ürünü Xperia X, hareket halindeki nesnelere otomatik odaklama yapabilen öngörcü odaklama sistemi ve akıllı pil yönetimiyle öne çıkıyor.

Sony’nin son beş yılda yaptığı akıllı telefonlara çok benzeyen Xperia X, tasarım dili yönünden Sony’yi eleştirenlerin eline yine koz vermiş oldu. Gerçekte telefonun tasarımı, görünümü, keskinliği azaltılmış; hafifçe yuvarlatılmış köşeleri, pürüzsüz metal arka yüzü ve kavisli cam ekranı gayet estetik görünüyor. 5 inç ekranlı Xperia X, tek elde taşıması da kullanması da son derece kolay ve konforlu bir kasaya sahip. Dolayısıyla, objektif bir şekilde bakıldığında tasarıma yönelik eleştirilerin yersiz olduğunu kabul etmek gerek. Parmak izi okuyucunun yerinden ve dizaynından tutun da arka yüzdeki metal dokunun verdiği hisse kadar, Sony’nin uygulamakta ısrar ettiği tasarım onun kimliği. Bize kalırsa bunda bir sorun yok. Beğenmeyip sıkıcı bulabilirsiniz ama rakiplerini taklit eden, özgün olmaktan uzak üreticilerin modellerindense klasikleşmiş Xperia tasarımı göze daha hoş görünüyor.

Fakat şunu da eklemeliyiz ki yeni baştan tasarladığını iddia ettiği Xperia markasının tasarımında neden herhangi bir yenilik yapmadığı sorusunu soranlar da sonuna kadar haklı. Bahsi “yeni baştan tasarlanma”, ilginçtir ama, belli ki Sony için cihaz tasarımını kapsamıyor.