reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia X Performance

Sony Xperia X

Sony Xperia XA

Sony yeni Xperia X serisi cihazlarını tanıttı [Video]

Mobil Dünya Kongresi hız kesmeden devam ederken, Sony de Xperia ailesine bir yenilik katıyor. Sony Xperia X Performance, Xperia X ve Xperia XA ile yeni bir sayfa açan Sony, yuvarlak hatlarla yumuşatılmış tasarım, geliştirilmiş kamera ve iddialı otofokus sistemi ve güçlendirilmiş piliyle dikkat çekiyor.

Her ne kadar Samsung ve LG‘nin iddialı amiral gemisi tanıtımlarının gölgesinde kalsa da Sony Barcelona’da Xperia ailesine üç yeni üye kattı. Xperia X Performance, Xperia X ve Xperia XA Sony’nin klasikleşmiş Xperia tasarımını devam ettirse de küçük detaylarla bir parça daha farklılaştırılmış. Hafifçe yuvarlatılmış köşeleri ve farklı renk seçenekleriyle dikkat çeken cihazlarda parmak izi okuyucu Xperia Z5’te olduğu gibi gövdenin yanında yer alıyor. 5 inç boyutunda ekranla gelen Xperia X, kullanıcılarına Full HD çözünürlük sunuyor. Xperia XA’nın 5 inç boyutunda ekranı ise HD çözünürlük sunuyor. Yuvarlatılmış köşelerle Xperia Z5’in blok tasarımını bir parça kırarak daha şık bir görünüme kavuşan cihazlarda iddialı bir diğer yenilik ise pil gücünün artırılması. Qnova Adaptive Charging teknolojisinden beslenen cihazların tam dolu pille iki güne varan kullanım sunacağı belirtiliyor.

QuickCarge 2.0 özelliği sayesinde var olan Xperia cihazlara göre yüzde 40 daha hızlı şarj olacağı belirtilen Xperia X ve Xperia X Performance’ın 10 dakikalık şarj ile 5,5 saatlik kullanım süresi sunduğu belirtiliyor. Xperia X’te 2.620 mAh, Xperia XA’da ise 2.300 mAh gücünde bir pil yer alıyor. Cihazlar teknik detaylara inildiğinde farklılaşıyor. Xperia X, Qualcomm Snapdragon 650 işlemciye sahipken Xperia XA MediaTEK MT6755 ile geliyor. 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla gelen Xperia X’i, 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan Xperia XA takip ediyor. Her iki cihazda da microSD kart desteği bulunuyor.

Xperia X ve Xperia X Performance, kamera yetenekleri konusunda iddialı. Predictive Hybrid Autofocus teknolojisini tanıtan Sony, yeni cihazlarında fotoğrafını çekmek istediğiniz objeyi seçtikten sonra onun hareketini tahmin ederek hareketli nesnelerde mükemmel bir odaklama sağlıyor. Xperia X, 23 megapiksel çözünürlük sunan arka kamerayla geliyor. Cihazın ISO değeri 12.800’e kadar artırılabiliyor. Selfie severler için iddialı bir ön kamerayla gelen Xperia X, 13 megapiksel çözünürlük ve 6400 ISO değeriyle selfie kalitesini bir seviye yukarı çıkarmayı amaçlıyor. Xperia XA’da ise bir o kadar iddialı 8 megapiksel çözünürlüklü bir ön kamera yer alıyor.

Seriden bir parça ayrılan Xperia X Performance ise daha gelişmiş teknik detaylar sunuyor. Xperia X’te olduğu gibi 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla gelen cihazda Snapdragon 820 işlemci yer alıyor. Diğer iki cihazın aksine Xperia X Performance IP68 sertifikasıyla su geçirmez. Xperia X’te olduğu gibi 5 inç boyutunda Full HD ekranla gelen cihazın 23 megapiksel çözünürlük sunan ana kamerası 4K video çekimi de yapabiliyor. Daha gelişmiş özelliklere sahip olan Xperia X Performance’ın pili de 2.700 mAh gücünde. Cihazların yaz aylarında satışa sunulması bekleniyor. Farklı fiyat aralıklarıyla farklı bütçelere hitap edecek olan cihazların fiyat bilgisi şimdilik bulunmuyor.

xperia

Sony Xperia X Performance
https://www.youtube.com/watch?v=HRwBDRtRfQ8

Sony Xperia X
https://www.youtube.com/watch?v=AtUBeFiWi8Q

Sony Xperia XA
https://www.youtube.com/watch?v=d6hllDE7VJg