reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ1’in sızan fotoğrafları tasarım değişikliğini gösteriyor

IFA 2017‘ye sayılı günler kalan firmaların yeni ürünlerine ilişkin sızıntılar devam ediyor. Bu sefer odak noktasında Sony var. Ancak söz konusu sızıntı keyif kaçıracak cinsten.

Sony’nin IFA paneli 31 Ağustos’ta gerçekleşecek. Ancak sızıntılar sayesinde panelde karşımıza çıkacak ürünler konusunda fazlasıyla bilgimiz bulunuyor. Daha önce teknik özellikleri sızan ve yeni amiral gemisi olduğu söylenen Xperia XZ1 modelinin bu kez de fotoğrafları sızdı. Karşımıza çıkan tasarımda ise bizi çok rahatsız eden bir detay bulunuyor.

Sony incelemelerinde de sık sık dile getirdiğimiz bir durum vardı. Sony’nin parmak izi sensörünü cihazın yanına, güç tuşunun olduğu yere alması firmanın yaptığı en akıllıca ve şık tasarım hamlelerinden biriydi. Kullanım kolaylığı açısından ideal bir noktada olan parmak izi sensörü aynı zamanda ön panelde de gereksiz bir yer kaplamıyordu. Gerçi Sony alttan ve üstten bıraktığı kalın çerçevelerle anlamsız bir boşluk oluşturuyordu ancak firma, söz konusu parmak izi sensörü olunca en doğru noktalardan birini değerlendirmişti. Görünen o ki Xperia XZ1’de işler değişmiş. Sızan görsellere bakılırsa parmak izi sensörü arka gövdeye, kameranın altına konumlandırılmış.


LG, Samsung, Huawei gibi pek çok firma parmak izi sensörüne artık arka gövdede yer veriyor. Ancak Sony’yi bu karara iten modaya uymaktan fazlası gibi görünüyor. Sony’nin Amerika’daki cihazları parmak izi okuyucuya sahip olmasına karşın bu özelliği kapatılmış halde satılıyor. Bunun sebebi, Sony’nin güç tuşu atlına gizlenmiş parmak izi sensörü için patentinin bulunmaması olarak gösteriliyor. Peki bu patent kimde dersiniz? Apple‘da. Slashgear Sony’nin parmak izi sensörünü gövdenin arkasına taşımasını da tam olarak buna bağlıyor. Xperia XZ1’in sızan teknik özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR