reklamı kapat

POPÜLER

sony

Sony’deki hack skandalı büyümeye devam ediyor

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Sony’ye yapılan siber saldırı sonrasında henüz vizyona girmeyen filmler internete sızdırılmıştı. Yeni yapılan saldırı ise şirketin birçok bilgisinin çalınmasına neden oldu.

47 bin kişinin bilgilerinin sızdırıldığı belirtilen saldırıda bilgileri çalınan kişiler arasında ünlü isimlerin de olduğu söyleniyor. Buna göre Sylvester Stallone, Judd Apatow ve Rebel Wilson gibi isimlerin önemli bilgileri hackerların eline geçmiş durumda. Ayrıca Sony çalışanlarının da birçok verisinin çalındığı belirtiliyor.

Kendilerini “Guardians of Peace” diye adlandıran grubun sızdırdığı bilgiler bunlarla sınırlı değil. Şirketin Youtube, Amazon, Bloomberg,  New York Times ve FedEx resmi hesaplarını da hackleyen ekibin, Sony’nin sunucu bilgilerini de ele geçirdiği dile getiriliyor. Bunların yanı sıra Ghostbusters ve Social Network filmlerinin sosyal hesaplarının da çalındığı gelen bilgiler arasında. Sony’nin bilgi güvenliği ekibinin “şaka gibi” olduğunu belirten hacker ekibi, güvenlik açıklarının yok sayılmış olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan FBI da konuyla ilgili geniş bir soruşturma başlatmış durumda. Saldırının gerçekleştirildiği iddia edilen Destover adlı yazılıma karşı uyaran FBI, şirketlerin bilgi güvenliğine dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Başlarda saldırıların sorumlusu olarak gösterilen Kuzey Kore, suçlamaları reddederek saldırıyla bir alakaları olmadıklarını belirtiyor. Dolayısıyla saldırıların esas sorumlusunun kim olduğu sorusu bir süre daha akıllarda soru işareti bırakacak gibi.