reklamı kapat

POPÜLER

Sosyal medya kullanıcılarının yeni problemi selfie paradoksu [Araştırma]

Münih’te yaşayan iki araştırmacı hazırladıkları çalışmayla selfie çekip paylaşmayı seven insanların aslında başkalarının selfielerini görmekten pek de hoşlanmadığını ortaya koydu.

Sarah Diefenback ve Lara Christoforakos tarafından yapılan çalışmanın ismi Türkçe’ye “Selfie Paradoksu: Kimse selfieleri seviyor gibi görünmüyor buna rağmen herkesin çekmek için bir nedeni var” şeklinde çevirilebilir. İki kişilik bu ekip araştırma kapsamında 238 kişiyle konuştu. Bu insanlardan yüzde 77‘si ayda en az bir kere selfie çektiklerini, yüzde 49’u ise haftada en az bir kere kendilerine selfie gönderildiğini dile getirdi. Katılımcılardan yüzde 2’si sosyal medyada daha az selfie görmek istediklerini açıklıkla belirtti. Geri kalanlar ise konuya daha üstü kapalı bir şekilde değinmeyi seçti. Katılımcıların büyük bir yoğunluğu bu fotoğraf türünün olumsuz yönlerine de değindi. Yüzde 90‘ı başkalarının selfieleri kişisel bir pazarlama yöntemi gibi algılarken, yüzde 46’sı kendi selfieleri için de aynısını düşünüyor.

Ortaya çıkan sonuçları değerlendirmek gerekirse herkes başkalarının kendini sosyal medyada öne çıkartmak adına selfie çekip paylaştığını düşünüyor. Büyük bir kısmı ise bu durumu kendisine yakıştıramıyor. Sosyal medyada daha az selfie görmek istemelerine rağmen, varlıklarını belli etmek adına selfie paylaşmayı sürdürüyorlar. Böylece sosyal medya kullanıcıları istemeden de olsa bir paradoksun içine düşmüş oluyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sosyal medya kullanıcılarının yeni problemi selfie paradoksu [Araştırma]” için bir cevap

  1. alperen dedi ki:

    türkiyede herkes birbirine hava atma peşinde. başıma ağrılar giriyor böyle beyinsizlikleri görmekten.