reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk LOG Görsel

SpaceX, Elon Musk’ı eleştiren çalışanları yasadışı olarak işten çıkarmakla suçlanıyor

 - Güncelleme: 04 Ocak 2024 09:19

Alanın lideri konumunda yer alan özel uzay şirketi SpaceX, Elon Musk’ı eleştiren çalışanları yasadışı olarak işten çıkarmakla suçlanıyor.

Genel olarak çok iyi bir yıl geçiren SpaceX, ABD’deki Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) tarafından aktarıldığı kadarıyla CEO Elon Musk’ı eleştiren açık mektuba imza atan çalışanları yasadışı bir şekilde işten çıkardı suçlamasıyla karşı karşıya kalmış durumda. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu SpaceX’in işten çıkardığı işçilerden resmi olarak tek tek özür dilemesini ve uygun tazminatları vermesini istiyor. Peki bahsi geçen mektup tam olarak neydi? 2022 yılında SpaceX’in şirket içi iletişim sisteminde tüm detaylarına burada yer verdiğimiz bir mektup paylaşıldı. Bu paylaşım ile bazı SpaceX çalışanları, Elon Musk’ın özellikle Twitter’dan yaptığı paylaşımlardan çok rahatsız oldukları aktardı. Musk’ın yaptığı her paylaşımın SpaceX için bir resmî açıklama gibi olduğunu belirten çalışanlar, bunların şirket itibarına zarar verdiğini aktardı. Paylaşımda “Musk’ın özellikle son haftalardaki davranışları sık sık dikkatimizi dağıtıyor ve hepimizi utandırıyor” açıklaması yer aldı. Bu konuda bir adım atan SpaceX, süreçle alakası olduğu tespit edilen birden fazla çalışanını kovmuştu. SpaceX’in Elon Musk’tan sonraki en önemli isimi olan Gwynne Shotwell, süreçle alakalı olarak “Başaracak çok fazla kritik işimiz var ve bu tür bir aşırıya kaçan aktivizme ihtiyacımız yok.” demişti. Shotwell, yapılan mektup paylaşımı için diğer çalışanları “rahatsız, korkutulmuş ve zorbalığa uğramış hissettirdi” söylemini de kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket içerisinde böyle bir ortam olmadığını belirten Shotwell, “değişim yapılacak” ya da “görüşler değerlendirilecek” tarzında bir sözde de bulunmadı. Şirketin başkanı, çalışanlara yönelik yazısını “Bu dikkat dağınıklığı için üzgünüm. Lütfen SpaceX görevlerine odaklanın ve işteki zamanınızı bildiğiniz en iyi işi yapmak için kullanın. Ancak bu şekilde Mars’a gidebileceğiz.” şeklinde kapattı.

Şirket son görevler sonrasında yılı 96 ticari kalkış ile kapattıklarını duyurmuştu. SpaceX tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan son görev, “Falcon 9 roketimiz, 2023 yılındaki 96. ve son Falcon kalkışında 23 farklı Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı.” açıklaması ile duyuruldu. Evet, firma yılı toplam 96 ticari görev ile kapattı, bu başarı için CEO Elon Musk, “SpaceX ekibini 2023 yılında 96 kalkış gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum!” açıklamasını yaptı. 2023 içinde Starship için de iki farklı deneme kalkışı yapan yani toplamda 98’i gören firma, sürpriz olmayacağı üzere 2024 yılına da oldukça hızlı başlayacak.

SpaceX haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER