reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

SpaceX “Starship” denemesi bu sefer tam başarıya ulaştı [İzle]

Uzaya bakış açısını değiştiren SpaceX, Starship roket modeliyle denemelere devam ediyor. Son denemede sonunda firmanın yüzü tam olarak güldü.

En son yapılan SpaceX Starship denemesi güzel başlamış ancak diğerleri gibi kötü bitmişti. Kısa süre önce kalkış yapan SN15 isimli son prototip ise kendisinden beklenenleri sorunsuz olarak yerine getirdi.

Yapılan deneme kapsamında üç adet Raptor motora sahip SN15 prototipi hedeflenen yüksekliğe çıkış yaptı ve geriye dönerek sorunsuz bir dikey iniş yapmayı başardı.

Firmanın diğer prototipleri genelde inişte sorun yaşamış ve tamamen kullanılmaz hale gelmişti. Bu son başarı Elon Musk dahil olmak üzere tüm geliştirici ekibi fazlasıyla sevindirmiş durumda.

SpaceX’in elbette Starship ile işi henüz bitmedi. Firmanın roketi operasyonel hale getirmek adına daha çok testler yapması gerekiyor. SN15 denemesini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship, gelecek için çok önemli bir roket

SpaceX bu roket ile Mars’a ulaşmak istiyor. Bu açıdan firmanın geleceği için çok önemli olan Starship, şimdiye kadar yapılmış en güçlü seçenekler arasında yer alıyor.

Firmanın Starship ile dünya dışına insan çıkarma konusunda da çok büyük planları yer alıyor.

Starship, Mars’ta kurulacak olası bir koloni için de bir numaralı seçenekler arasında yer alıyor. Ancak bunun için önümüzde daha çok uzun yıllar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın