reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX, telefon temelli “Direct to Cell” sistemiyle bir gösterim daha yaptı

Elon Musk’ın başarılı şirketi SpaceX, telefonlara uzaydan internet getiren Starlink temelli “Direct to Cell” için çalışmalara devam ediyor.

Bugün hemen aşağıda ya da burada görebileceğiniz bir resmi X paylaşımı geçildi, o paylaşımda üzerinde donanımsal bir değişiklik olmayan standart akıllı telefonlar kullanılarak, Starlink Direct to Cell uydularının yardımıyla X merkezli ilk görüntülü görüşmenin tamamlandığı duyuruldu. Bu konuda şirket, “Sistemi yıl sonunda T-Mobile ile beraber hayata geçirmek için heyecanlanıyoruz” dedi. Bundan önce hız konusunda ulaşılan bir seviye ses getirmişti. CEO Elon Musk tarafından yapılan açıklama ile öğrendiğimiz üzere  sistemle herhangi donanımsal değişiklik yapılmayan Samsung imzalı bir akıllı telefon modeliyle 17 Mb/s hıza ulaşıldı. O zaman bu hızın şimdiye kadar elde edilen en yüksek hız olduğu açıklandı, sistem gerçekten büyük bir potansiyel ortaya koydu. Eğer kaçırdıysanız uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink ile alakalı geçtiğimiz yıl içerisindeki en önemli gelişme, T-Mobile ve SpaceX tarafından yapılan ortak etkinlik ve etkinlikte gelen önemli duyurular olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bahsettiğimiz etkinlikte özellikle “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirmişti. SpaceX’in yeni nesil uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek kapasiteye sahip. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

Altyapı halen herkese açılmadı ancak gönderilen “Direct to Cell” destekli uydular aktif olarak çalışıyor ve SpaceX mühendisleri testlere devam ediyor. Hatta geçtiğimiz aylarda bu altyapı kullanılarak Elon Musk’ın sahibi olduğu X üzerinde aşağıda görebileceğiniz bazı paylaşımlar da yapılmıştı. Başta belirli ülkelere özel kalacak altyapı 2024’te sadece metin mesajları için kullanılabilecek, 2025 yılında sürece ses ve veri aktarımı da dahil edilecek. 2025’te ayrıca IoT cihazları için de destek sağlanacak. Mevcut “LTE” destekli akıllı telefonlar ile herhangi bir modifikasyon gerekmeksizin çalışacak Direct to Cell sistemi, başta yüksek hızlar sunmayacak fakat özellikle acil durumlarda büyük fark yaratabilecek.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili