reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX, telefonlara uzaydan internet getiren Starlink temelli “Direct to Cell” sistemiyle 17 Mb/s’yi gördü

Elon Musk’ın başarılı şirketi SpaceX, telefonlara uzaydan internet getiren Starlink temelli “Direct to Cell” sistemiyle 17 Mb/s’yi gördü.

CEO Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre 17 Mb/s hıza üzerinde herhangi bir donanımsal değişiklik yapılmayan Samsung imzalı bir akıllı telefon modeliyle ulaşıldı. Bu hızın şimdiye kadar elde edilen en yüksek hız olduğu açıklanıyor, sistem gerçekten büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. Eğer kaçırdıysanız uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink ile alakalı geçtiğimiz yıl içerisindeki en önemli gelişme, T-Mobile ve SpaceX tarafından yapılan ortak etkinlik ve etkinlikte gelen önemli duyurular olmuştu. T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bahsettiğimiz etkinlikte özellikle “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirmişti. SpaceX’in yeni nesil uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek kapasiteye sahip. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek. Bu sistemi en son gündeme getiren ise açılan buradaki resmi site olmuştu. “Direct to Cell” adı verilen sistemi kullanıma sunmak adına çalışmalara hız veren firma, açılan site üzerinden altyapının 2024 içerisinde aktif edileceğini duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapı halen herkese açılmadı ancak gönderilen “Direct to Cell” destekli uydular aktif olarak çalışıyor ve SpaceX mühendisleri testlere devam ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde bu altyapı kullanılarak Elon Musk’ın sahibi olduğu X üzerinde aşağıda görebileceğiniz bazı paylaşımlar da yapılmıştı. Başta belirli ülkelere özel kalacak altyapı 2024’te sadece metin mesajları için kullanılabilecek, 2025 yılında sürece ses ve veri aktarımı da dahil edilecek. 2025’te ayrıca IoT cihazları için de destek sağlanacak. Mevcut “LTE” destekli akıllı telefonlar ile herhangi bir modifikasyon gerekmeksizin çalışacak Direct to Cell sistemi, başta yüksek hızlar sunmayacak fakat özellikle acil durumlarda büyük fark yaratabilecek.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

İLGİLİ HABERLER