reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, uzay yürüyüşüne uygun yeni astronot kıyafetini tanıttı

Elon Musk’ın başarıdan başarıya koşan özel uzay şirketi SpaceX, uzay yürüyüşüne uygun yeni astronot kıyafetini tanıttı.

Tam olarak The SpaceX Extravehicular Activity (EVA) adı verilen bu kıyafet, direkt olarak uzay yürüyüşüne uygun yani astronotlar tarafından uzay araçlarının dışında rahatlıkla giyilebilecek. Oldukça yüksek bir hareket kabiliyeti ve konfor sunduğu belirtilen aşağıdaki videoda daha detaylı olarak görebileceğiniz kıyafet, gelişmiş bir HUD sistemiyle donatılmış yani birçok bilgiyi direkt olarak astronotun gözleri önüne getirebiliyor. Bir kamera taşıdığı da görülen kıyafet, Polaris programı kapsamında doğmuş ve SpaceX’in açıklamasına göre özel termal özellikli kumaşlar ve Falcon ile Dragon’un gövdesinden ödünç alınan bazı malzemeler ile hayat bulmuş. “Ay’da bir üs ve Mars’ta bir şehir inşa etmek için milyonlarca uzay giysisi gerekecek” diyen SpaceX, yeni giysinin Intravehicular Activity (IVA) kıyafetin üstüne geliştirildiğini belirtiyor.

Uzay kıyafetini konusunda bundan önce NASA gündeme gelmişti. Kaçıranlar için NASA 2022 yılında gelecekte astronotlar tarafından giyilecek yeni nesil uzay kıyafetini Axiom Space ve Collins Aerospace isimli özel uzay şirketlerinin geliştireceğini duyurdu. Bu sürece kendisi başlayan ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle süreci özel firmalara devreden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni kıyafeti Artemis programının merkezine koymuştu. Bu program ile insanoğlunu tekrardan Ay yüzeyine indirmek isteyen kurum, bu konuda SpaceX şirketiyle de çalışmaya başlamıştı. Kurum, özellikle SpaceX’in alandaki başarısı ile beraber uzay maceralarının özel firmalar aracılığıyla daha ucuz ve hızlı hale getirileceğini gördü. Bu açıdan birçok gelişmeyi kendi içerisinde geliştirmek yerine dışarından almaya başlayan, aynı zamanda özel uzay şirketlerine ciddi yatırımlar yapmayan başlayan NASA, buna kıyafeti de dahil ederek dikkat çekmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2025 yılında Ay yüzeyine astronot indirmek istiyor ve burada “prototip” halini aşağıda görebileceğiniz Axiom Space imzalı yeni nesil kıyafetinin kullanılması için hazırlıklar yapıyor. Bu tam 228 milyon dolarlık bir kontrat kapsamında doğan yeni nesil uzay kıyafeti, direkt olarak Ay üstünde yürüyecek astronotları korumak için tasarlanıyor ve mevcut kıyafetlere oranla çok daha yüksek bir hareket kabiliyeti getiriyor. Axiom Space Başkanı ve CEO’su Mike Suffredini yaptığı açıklamada, “Astronotların Ay’da güvenli ve etkili şekilde çalışmasını sağlayacak gelişmiş bir uzay giysisi tasarlıyoruz” dedi ve ekstra olarak şunları aktardı: “Axiom Space’in uzay giysisi, Ay’ın güney kutbundaki zorlukların üstesinden gelmeye hazır ve Ay’da uzun vadeli bir varlık sağlamak için Ay’a ilişkin bilgilerimizi geliştirmeye yardımcı olacak.”

SpaceX adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle