reklamı kapat

POPÜLER

Spotify ve Apple arasında sular durulmuyor

Apple Music her ne kadar kısa sürede büyük gelişim kaydetse de online müzik servisleri pazarında liderlik halen Spotify’ın. Toplamda 100 milyondan fazla üyeye ve 30 milyondan fazla ücretli üyeye sahip Spotify’ın yanına yaklaşabilen bir servis henüz yok. Fakat şirketin iddiasına göre Apple, Spotify’ın yükselişini sekteye uğratmak adına iOS uygulamasının güncellenmesinin önüne geçiyor.

App Store‘da uygulama içi satın alımlarda ve üyeliklerde Apple belli bir miktar pay alıyor. Bu da uygulama geliştiricinin gelirlerinin azalmasına neden oluyor. Spotify bunun önüne geçmek için kullanıcılara internet sitesi üzerinden abonelik almalarını salık verse de App Store’dan yapılan satın alımların önüne geçmesi mümkün görünmüyor. Apple’ın bu sistemine uzun süredir direnen ve son App Store yeniliğiyle Apple’ın aldığı kar oranının düşmesini de yeterli bulmayan Spotify, Apple’ı haksız rekabetle suçluyor. Cupertinolu şirketin kasıtlı şekilde uygulamanın güncellenmesine izin vermediğini öne sürüyor. Hatta daha da ileri giderek Apple’ın uygulamaları onaylama sürecini rakiplerine karşı bir silah olarak kullandığını belirtiyor. Apple’dan konuyla ilgili ne tür bir açıklama gelecek bilinmez ancak Spotify ve Apple arasındaki bu sürtüşmenin büyük bir davaya dönüşmesi muhtemel görünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Spotify ve Apple arasında sular durulmuyor” için bir cevap

  1. Atakan Arısoy dedi ki:

    Mesela araba kullanmak diyelim;
    Siz hiç, 3 tekerlekli, tamamı naylon, sadece çocukları kandırmak için satılan ve 0-3 yaş arası çocuklara sırf zaman geçirsinler diye alınan o iğrenç bisikleti sürmeyi, Tesla marka arabayı kullanmak ile kıyaslar mıydınız?
    Evet işte, biz de Apple Music ile canımız Spotify’ı bu yüzden katiyen kıyaslayamıyoruz, çünkü Spotify bu kadar engele rağmen hak ettiği yere hala sahip değil.
    Senelerdir kullandığım Epıl’dan sırf bu aptal takıntıları yüzünden tek celsede vazgeçerim, Spotify’dan vazgeçmem; adamı büyük konuşturma Epıl, zaten bir ayağın çukurda.