reklamı kapat

POPÜLER

“Apple yüzünden Spotify’a fazladan para ödemeyin”

 - Güncelleme: 09 Temmuz 2015 14:51

Henüz Türkiye’de hizmete girmese de Apple Music resmen yayına başladı ve online müzik servisi savaşları resmen başladı. Bu duruma en çok Spotify’ın canı sıkıldı. Ancak Spotify’ın canını sıkan daha önemli bir konu var.

Bildiğiniz gibi ülkemizde Spotify Premium’un aylık abonelik ücreti 9,99 TL. Ancak aboneliği Apple servisleri (App Store) üzerinden gerçekleştirmeye çalışanlar için durum farklı. Apple’ın uygulama satışlarından yüzde 30 komisyon alma stratejisinden Spotify da nasibini aldı. Dolayısıyla normalde 9,99 TL’ye satın alabileceğiniz uygulamaya 3 lira farkla 12,99 TL vermek zorunda kalıyorsunuz. Hatta App Store Türkiye’ye gelen son zamdan sonra bu fiyat 15,99 TL’ye çıkmış durumda. Spotify’ın kendi adresine doğrudan link vermeyen Apple da Spotify’ı Apple Music’ten daha pahalı göstererek durumdan haberi olmayan kullanıcıları bir anlamda yanlış yönlendiriyor.

Durumun farkında olan online müzik devi kullanıcılarına e-posta yoluyla bilgilendirme mesajları göndermeye başladı. Spotify’ı gerçek fiyatına nasıl satın alınabileceğini adım adım anlatan Spotify, her ay fazladan 3 dolar (Türkiye için 6 TL) vermelerinin önüne geçmek istiyor. Siz de Apple’a boş yere komisyon ödemeden, 9,99 TL’ye kendi sitesi üzerinden Spotify Premium abonesi olabilirsiniz.

Attachment-1.0